Այսօրվանից Մոլդովայի Հանրապետությունը միացել է եվրոյի միասնական վճարային տարածքին (SEPA)․ հայտարարել է վարչապետ Դորին Ռեչեանը։
«Մոլդովայի՝ SEPA-ին ինտեգրումը պատմական պահ է ազգային ֆինանսական համակարգի համար և հաստատում է երկրի եվրոպական ուղին», - ասել է ազգային բանկի կառավարիչ Անկա Դրագուն։
«Սա նշանակում է ավելի արագ, անվտանգ և ավելի մատչելի եվրոյով դրամական փոխանցումներ ԵՄ բոլոր անդամ պետությունների, ինչպես նաև՝ Միացյալ Թագավորության, Շվեյցարիայի, Անդորրայի, Մոնակոյի, Սան Մարինոյի և Վատիկանի միջև։ Դրամական միջոցները կարող են փոխանցվել 24 ժամից էլ կարճ ժամանակում», - գրել է երկրի վարչապետը։
Նախկինում Մոլդովայից միջազգային փոխանցման արժեքը տատանվել է 20-200 եվրոյի սահմաններում։ SEPA-ին միանալուց հետո վճարումները կմշակվեն ներքին սակագների և ԵՄ ստանդարտների համաձայն՝ մի քանի եվրոյի դիմաց կամ նույնիսկ անվճար։

The Republic of Moldova has joined the Single Euro Payments Area (SEPA) as of today, Prime Minister Dorin Recean announced.
“Moldova’s integration into SEPA is a historic moment for the national financial system and confirms the country’s European path,” said Anca Dragu, governor of the national bank.
“This means faster, safer, and more affordable money transfers in euros between all EU member states, as well as the United Kingdom, Switzerland, Andorra, Monaco, San Marino, and the Vatican. Funds can be transferred in less than 24 hours,” the country’s prime minister wrote.
Previously, the cost of an international transfer from Moldova ranged from € 20 to € 200. After joining SEPA, payments will be processed in accordance with domestic tariffs and EU standards, for a few euros or even free of charge.