Evocabank-ը ներգրավել է 5,500,000 ԱՄՆ դոլար ստորադաս փոխառություն responsAbility-ից, ինչը, ուղղվելով Բանկի կապիտալի բուֆերների ավելացմանը, զգալիորեն կընդլայնի Բանկի կողմից ՓՄՁ հատվածի ֆինանսավորման հնարավորությունները` այդպիսով նպաստելով բիզնես միջավայրի աշխուժացմանն ու տնտեսական առաջընթացին:
Ներգրավված միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում կանանց կողմից ղեկավարվող միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) ֆինանսավորմանը։
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց․ «Այս համագործակցությունը կարևոր քայլ է Evocabank-ի համար՝ նպաստելու կանանց ձեռնարկատիրության զարգացմանը և բիզնեսի նոր հնարավորությունների ընլայնմանը։ Մենք վստահ ենք, որ կանանց ղեկավարած ձեռնարկությունների աջակցությունը կնպաստի Հայաստանի տնտեսության աճին, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և գործարար միջավայրի զարգացմանը»։
responsAbility-ի և Evocabank-ի համագործակցությունը մեկնարկել է դեռևս 2023 թվականին և ներառել մի քանի նախագծեր (2023թ.-ին Բանկը ներգրավել է 7 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ 2024թ.-ին՝ 9 մլն ԱՄՆ դոլար), որոնց արդյունքում Բանկը զգալի ներդրում է ունեցել Հայաստանում ՄՓՄՁ-ների զարգացման գործում։ Սակայն սա Բանկի առաջին համագործակցությունն է միջազգային ֆինանսական կառույցներից ստորադաս փոխառության ներգրավման ուղղությամբ:
responsAbility-ի մասին
responsAbility Investments-ը առաջատար շվեյցարական ներդրումային կազմակերպություն է, որը մասնագիտացած է մասնավոր շուկաներում ներդրումների մեջ։ Այն ուղղակիորեն նպաստում է Միավորված ազգերի կազմակերպության կայուն զարգացման նպատակներին (United Nations Sustainable Development Goals - SDGs) երեք հիմնական ներդրումային ուղղություններով՝ ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորում, կլիմայի ֆինանսավորում և կայուն սնունդ։ Ներկայում responsAbility-ն կառավարում է մոտ 5.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ակտիվներ՝ համագործակցելով շուրջ 300 առաջատար պորտֆելային ընկերությունների հետ ամբողջ աշխարհում։ Կայք՝ responsability.com:
Evocabank-ի մասին
Լինելով mobile-first բանկ՝ Evocabank-ը մատուցում է արագ, պարզ ու նորարար ծառայություններ և առանձնանում տեղեկատվական նորագույն տեխնոլոգիաների ակտիվ կիրառմամբ։ Բանկը շարունակաբար ներդնում է նորարար լուծումներ՝ առաջարկելով հաճախորդներին ժամանակակից տեխնոլոգիաների առավելությունները։ Evocabank-ը ՀՀ-ում գրանցված առաջին առևտրային բանկն է։ Կայք՝ evoca.am:

Evocabank привлек субординированный заёмв в размере 5,500,000 долларов США от responsAbility. Укрепляя буферы капитала Банка, эти средства значительно расширят его возможности по финансированию сектора малого и среднего бизнеса, тем самым способствуя активизации деловой среды и экономическому прогрессу. Полученные средства будут направлены на финансирование микро-, малых и средних предприятий в Армении, возглавляемых женщинами.
Председатель Правления Evocabank-а Карен Егиазарян сказал: «Сотрудничество с responsAbility – важный шаг для Evocabank-а в направлении развития женского предпринимательства и расширения бизнеса. Мы уверены, что содействие развитию возглавляемых женщинами предприятий будет способствовать общему экономическому росту в Армении, созданию новых рабочих мест и развитию бизнес-среды”.
Сотрудничество между responsAbility и Evocabank-ом началось в 2023 году по нескольким проектам; так, в 2023г. Банк привлек 7 млн. долларов США, а в 2024г. – 9 млн. долларов США, в результате чего Банк внес значительный вклад в развитие ММСП в Армении. Однако это только первое сотрудничество Банка в плане привлечения от международных финансовых структур субординированного долга.
О responsAbility
responsAbility Investments AG – ведущий управляющий активами, специализирующийся на инвестициях в частный рынок по трем инвестиционным направлениям. Эти направления напрямую способствуют достижению Целей устойчивого развития Организации Объединенных Наций (ООН): Финансирование роста микро- и МСП, Климатическое финансирование и Устойчивое питание. В настоящее время responsAbility управляет активами на сумму примерно 5.5 млрд. долларов США в сотрудничестве с 300 ведущими портфельными компаниями по всему миру. Вебсайт: responsability.com.
Об Evocabank-е
Как “mobile-first” банк, Evocabank предоставляет быстрые, доступные и инновационные
услуги, отличаясь активным использованием новейших информационных технологий. Банк постоянно внедряет инновационные решения, предлагая своим клиентам преимущества современных технологий. Evocabank является первым зарегистрированным коммерческим банком в Армении. Вебсайт: evoca.am.