Evocabank-ը ներգրավել է 5,500,000 ԱՄՆ դոլար ստորադաս փոխառություն responsAbility-ից, ինչը, ուղղվելով Բանկի կապիտալի բուֆերների ավելացմանը, զգալիորեն կընդլայնի Բանկի կողմից ՓՄՁ հատվածի ֆինանսավորման հնարավորությունները` այդպիսով նպաստելով բիզնես միջավայրի աշխուժացմանն ու տնտեսական առաջընթացին:
Ներգրավված միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում կանանց կողմից ղեկավարվող միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) ֆինանսավորմանը։
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց․ «Այս համագործակցությունը կարևոր քայլ է Evocabank-ի համար՝ նպաստելու կանանց ձեռնարկատիրության զարգացմանը և բիզնեսի նոր հնարավորությունների ընլայնմանը։ Մենք վստահ ենք, որ կանանց ղեկավարած ձեռնարկությունների աջակցությունը կնպաստի Հայաստանի տնտեսության աճին, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և գործարար միջավայրի զարգացմանը»։
responsAbility-ի և Evocabank-ի համագործակցությունը մեկնարկել է դեռևս 2023 թվականին և ներառել մի քանի նախագծեր (2023թ.-ին Բանկը ներգրավել է 7 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ 2024թ.-ին՝ 9 մլն ԱՄՆ դոլար), որոնց արդյունքում Բանկը զգալի ներդրում է ունեցել Հայաստանում ՄՓՄՁ-ների զարգացման գործում։ Սակայն սա Բանկի առաջին համագործակցությունն է միջազգային ֆինանսական կառույցներից ստորադաս փոխառության ներգրավման ուղղությամբ:
responsAbility-ի մասին
responsAbility Investments-ը առաջատար շվեյցարական ներդրումային կազմակերպություն է, որը մասնագիտացած է մասնավոր շուկաներում ներդրումների մեջ։ Այն ուղղակիորեն նպաստում է Միավորված ազգերի կազմակերպության կայուն զարգացման նպատակներին (United Nations Sustainable Development Goals - SDGs) երեք հիմնական ներդրումային ուղղություններով՝ ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորում, կլիմայի ֆինանսավորում և կայուն սնունդ։ Ներկայում responsAbility-ն կառավարում է մոտ 5.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ակտիվներ՝ համագործակցելով շուրջ 300 առաջատար պորտֆելային ընկերությունների հետ ամբողջ աշխարհում։ Կայք՝ responsability.com:
Evocabank-ի մասին
Լինելով mobile-first բանկ՝ Evocabank-ը մատուցում է արագ, պարզ ու նորարար ծառայություններ և առանձնանում տեղեկատվական նորագույն տեխնոլոգիաների ակտիվ կիրառմամբ։ Բանկը շարունակաբար ներդնում է նորարար լուծումներ՝ առաջարկելով հաճախորդներին ժամանակակից տեխնոլոգիաների առավելությունները։ Evocabank-ը ՀՀ-ում գրանցված առաջին առևտրային բանկն է։ Կայք՝ evoca.am:

Evocabank has raised subordinated debt of USD 5,500,000 from responsAbility, which, by strengthening the Bank’s capital buffers, will significantly enhance its capacity to finance the SME sector, thereby contributing to a more dynamic business environment and economic progress. These funds will be directed to financing of Armenian micro-, small, and medium-sized enterprises (MSME) led by women.
Karen Yeghiazaryan, chairman of the Management Board of Evocabank, said: «This collaboration is an important step towards the advancement of women-led entrepreneurship and the creation of new opportunities for businesses in Armenia. We
are convinced that the support to women-led enterprises will enhance the overall economic growth in Armenia, create new jobs, and foster a business environment”.
The collaboration between responsAbility and Evocabank started in 2023, covering several projects with USD 7 million raised by the Bank in 2023 and USD 9 million in 2024. As a result, the Bank had a significant impact on MSME advancement. However, it is the first time that the Bank has raised subordinated debt from international financial institutions.
About responsAbility
responsAbility Investments AG is a leading Swiss-based impact asset manager specializing in private market investments across three investment themes to directly contribute to the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs): Financial Inclusion, to finance the growth of Micro & SMEs; Climate Finance and Sustainable Food. To date, responsAbility manages around USD 5.5 billion in assets across approximately 300 portfolio companies worldwide. Website: responsability.com.
About Evocabank
As a mobile-first bank, Evocabank provides fast, simple, and innovative services and is distinguished by the active use of cutting-edge information technology. The Bank keeps introducing innovative solutions, offering its clients the benefits of advanced technology. Evocabank is the first commercial bank registered in RA. Website: evoca.am.