Այս տարվա առաջին կիսամյակում նվազել են Հայաստանից արտահանման ծավալները դեպի ԵԱՏՄ երկրներ, մասնավորապես, դեպի ՌԴ։
Ըստ վիճակագրական կոմիտեի՝ հունվար-հունիս ամիսներին դեպի ԵԱՏՄ արտահանումը նվազել է 5.2%-ով, իսկ դեպի ՌԴ՝ 6.2%-ով։
«2025-ին արդեն այդ կարճաժամկետ վերաարտահանումը չկա, ոսկին չի գնում։ Ներմուծման և արտահանման գրեթե կրկնակի անկում կա։ Եթե 2024թ․ իրական արտահանումը կրճատվում էր և չէր երևում ընդհանուր վերաարտահանման զգալի աճի հաշվին, հիմա հակառակն է»,- Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Աղասի Թավադյանը և հավելեց՝ ըստ կանխատեսման` տարին փակվելու է մոտավորապես 6,7 միլիարդ դոլարի արտահանմամբ, այսինքն, մոտ 2 անգամ քիչ, քան նախորդ տարի։
«Վերջին շրջանում արտահանումը հիմնականում պայմանավորված էր վերարտահանմամբ, հատկապես, 2024թ․ արտահանումը կարճաժամկետ փուչիկ էր։ Եթե նայենք արտահանումը վերջին տարիներին՝ 2021-ին այն կազմել է 3 մլրդ, 2022-ին՝ 5.4, 2024-ին՝ 13.1: Առաջին հայացքից 4 տարվա համար սա ահռելի արդյունք է, սակայն իրականությունն այլ է, քանի որ այս աճը հիմնականում գրանցվել է վերարտահանման հաշվին»:
Տնտեսագետի խոսքով՝ 2023 թվականի կեսից մինչև 2024 թվականի կեսը ոսկու և ադամանդների մեծածավալ վերարտահանում է եղել, որը  ՌԴ-ից ներմուծվել և արտահանվել է դեպի Էմիրություններ և  Չինաստան, հատկապես, Հոնկոնգ․ «Ռուսաստանի վրա ավելի քան 25000 սանկցիա կա, հիմնականում՝ ֆինանսական, և նրա համար դժվար է օգտվել միջազգային ֆինանսական համակարգից։ Իսկ ոսկին հանդիսանում է վճարման միջոց։ Այդ իսկ պատճառով այդ ժամանակահատվածում Ռուսաստանից դուրս եկած ոսկու մոտ 90 %-ը անցել է Հայաստանով։ 2024թ․ գրանցվել է 54% արտահանման աճ, որը եղել է ոսկու հաշվին:

Налицо двукратное падение импорта и экспорта — экономист
В первом полугодии этого года снизились объемы экспорта из Армении в страны ЕАЭС, в частности, в Россию.
Согласно данным Статистического комитета, в январе-июне экспорт в страны ЕАЭС сократился на 5,2%, а в Россию — на 6,2%.
«В 2025 году уже нет этого краткосрочного реэкспорта, золото не уходит. Налицо почти двукратное падение импорта и экспорта. Если в 2024 году реальный экспорт сокращался, но это не было заметно на фоне значительного роста общего реэкспорта, то сейчас — наоборот», — сказал в беседе с Radar Armenia экономист Агаси Тавадян и добавил: согласно прогнозу, год завершится экспортом примерно на 6,7 миллиарда долларов, то есть почти в 2 раза меньше, чем в прошлом году.
«В последнее время экспорт в основном был обусловлен реэкспортом, особенно в 2024 году, когда экспорт оказался краткосрочным пузырем. Если посмотреть на экспорт последних лет: в 2021 году он составил 3 млрд, в 2022 — 5,4, в 2024 — 13,1. На первый взгляд, за 4 года это огромный результат, но на самом деле ситуация иная, так как этот рост в основном был за счет реэкспорта».
По словам экономиста, с середины 2023 до середины 2024 года происходил масштабный реэкспорт золота и алмазов, которые импортировались из России и вывозились в Эмираты и Китай, особенно в Гонконг: «Против России действует более 25 000 санкций, в основном финансовых, и ей трудно пользоваться международной финансовой системой. А золото выступает средством расчетов. Поэтому в тот период около 90% золота, вышедшего из России, проходило через Армению. В 2024 году был зафиксирован рост экспорта на 54%, который обеспечивался за счет золота».