Հուլիսի 4-ից ուժի մեջ մտած «Կրիպտոակտիվների մասին» ՀՀ օրենքն արդեն արժանացել է ոլորտի ներկայացուցիչների քննադատությանը։
Ըստ հիմնավորումների՝ այս օրենքը կարգավորում է կրիպտոակտիվների շրջանառությունն ու նպատակ ունի պաշտպանել ներդրողներին և զարգացնել տեխնոլոգիական միջավայրը։
«Բիթքոին Արմենիա» ընկերության հիմնադիր Էդուարդ Ավետիսյանի խոսքով՝ սակայն, օրենսդրական փոփոխությունները ոչ միայն անորոշություն են առաջացրել, այլև սպառնում են խոչընդոտել ողջ ոլորտի բնականոն զարգացումը։
«Տեղի ունեցել են որոշակի քննարկումներ, մեր կարծիքները, խորհուրդները լրիվ անտեսվել են։ Ինչն ի սկզբանե բերել են, նույն բանն էլ անցկացրել են։ Ընդհանուր համայնքը շատ դժգոհ է գործընթացից»,– Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Ավետիսյանը մի քանի խնդրահարույց կետեր է առանձնացնում։ Դրանցից առաջինը վերահսկողությունը Կենտրոնական բանկին վերապահելն է։
«Այս ոլորտի վերահսկողությունը տրվում է Կենտրոնական բանկին։ Իսկ բանկերն ու կրիպտոն մրցակից ոլորտներ են։ Եթե կրիպտոն զարգանում է, նշանակում է՝ կապիտալը դուրս է գալիս բանկային համակարգից։ Բանկիրները չպետք է այս ոլորտը վերահսկեն»։
Հաջորդ խնդիրը, նրա խոսքով, անհասկանալի հարկային դաշտն է։
«Հարկային կանոններն անհասկանալի են, անտրամաբանական։ Ոլորտում անորոշություն կա՝ ինչ պետք է անեն։ Բացի դրանից՝ հարկայինի հատվածը ուժի մեջ է, բայց գործնականում ինչպես է կիրառվելու՝ ոչ ոք չի պատկերացնում։ Հարցումներ ենք ուղարկում, փորձում ենք հասկանալ»։
Բացի այդ՝ բանկային ծառայությունները հասանելի չեն ոլորտի համար։
«Բանկերը չեն սպասարկում կրիպտո ընկերություններին։ Այսինքն՝ անկանխիկի դուռը փակված է, հիմա էլ ուզում են կանխիկը արգելեն։ Ստացվում է, որ ընդհանրապես Հայաստանում կրիպտո ընկերությունները չեն կարողանալու իրենց գործունեությունը շարունակել»։
Ավետիսյանի խոսքով՝ այժմ կրիպտո ոլորտում տիրում է խորը անորոշություն։ Հստակ չէ՝ ինչ կանոնակարգեր է մշակելու Կենտրոնական բանկը, ինչ ներդրումային կապիտալ են պահանջելու և արդյոք գործող ընկերությունները կկարողանան այդ պայմաններին համապատասխանել։
«Ոչ մի չեյնջ չգիտի, չկա մեկը, որ տիրապետի այս գործընթացներին, որ իմանան՝ ինչպիսի հաշվապահություն վարել։ Ես հարկայինի պետի տեղակալին մի քանի օր առաջ հարցրի, ասաց՝ ճիշտն ասած, տեղյակ չեմ, գրավոր ուղարկեք, կպատասխանեն»։
Նա նաև մատնանշում է նոր հարկման մեխանիզմի անարդյունավետությունն ու շուկայական տրամաբանությանը չհամապատասխանելը։
«Կառավարությունը պետք է որոշի՝ որ բորսաներից են գները վերցնում, միջին գներ սահմանի, ու դրանից տարբերվող առուվաճառքի գործարքներից ընկերությունները հարկ վճարեն։ Բայց կրիպտոյի դեպքում կուրսերը կարող են օրական 10–20 տոկոս տատանվել։ Օրվա կուրս ֆիքսելը կարող է խելքից դուրս հարկեր առաջացնել։ Իրականությունից կտրված բաներ են գրված»։
Թեև ոլորտում կան զգալի խնդիրներ, մասնագետներն արդեն քննարկում են միավորման հնարավոր տարբերակներ՝ սեփական շահերը պաշտպանելու նպատակով։
«Կրիպտո փոխանակման կետերը միություն են պատրաստվում հիմնել, մեր շահերն այդպես պաշտպանենք, քանի որ բոլոր իրավունքները, շահերը ոտնահարվում են»։
Նրա խոսքով՝ «WEB3» հիմնադրամը մտահոգություն է հայտնում, որ այս փոփոխությունները կարող են լրջորեն վնասել երկրի հնարավորություններին՝ կապված նորարարական տնտեսության և ստարտափների զարգացման հետ։

Uncertainty in the crypto market: what worries industry experts
The RA Law "On Cryptoassets", which entered into force on July 4, has already been criticized by representatives of the industry.
According to the justifications, this law regulates the circulation of cryptoassets and aims to protect investors and develop the technological environment.
According to Eduard Avetisyan, founder of Bitcoin Armenia, however, the legislative changes have not only caused uncertainty, but also threaten to hinder the normal development of the entire industry.
"There were certain discussions, our opinions and advice were completely ignored. What they brought from the beginning, they continued to do the same thing. The general community is very dissatisfied with the process," he said in an interview with Radar Armenia.
Avetisyan highlights several problematic points. The first of them is the relinquishment of control to the Central Bank.
"Control of this industry is given to the Central Bank. And banks and crypto are competing industries. If crypto develops, it means that capital is leaving the banking system. Bankers should not control this sector."
The next problem, according to him, is the incomprehensible tax field.
"Tax rules are incomprehensible, illogical. There is uncertainty in the sector about what to do. Additionally, the tax provision is in effect, but no one has any idea how it will be implemented in practice. We are sending inquiries, trying to understand."
In addition, banking services are not available to the sector.
"Banks do not serve crypto companies. In other words, the door to non-cash is closed, and now they want to ban cash. It turns out that crypto companies in Armenia will not be able to continue their activities in general."
According to Avetisyan, deep uncertainty currently reigns in the crypto sector. It is not clear what regulations the Central Bank will develop, what investment capital they will require, and whether existing companies will be able to comply with these conditions.
"Nobody knows about exchange rates, there is no one familiar with these processes who knows what kind of accounting to keep. I asked the deputy head of the tax department a few days ago, and he said, To be honest, I am not aware. Send it in writing, and they will answer."
He also points out the inefficiency of the new taxation mechanism and its lack of compliance with market logic.
"The government should decide which prices to take from the exchanges, set average prices, and companies should pay taxes on sales transactions that differ from them. But in the case of crypto, exchange rates can fluctuate by 10–20 percent daily. Fixing a daily exchange rate can lead to unreasonable taxes. Things are written that are out of touch with reality."
Although there are significant problems in the sector, experts are already discussing possible options for unification to protect their interests.
"Crypto exchanges are preparing to establish an association, let's protect our interests in this way, because all rights and interests are being violated."
According to him, the WEB3 Foundation expresses concern that these changes could seriously harm the country's opportunities related to the development of an innovative economy and startups.