Կառավարությունը փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման համար ռազմավարություն է մշակում. ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտնել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Թիրախավորել ենք փոքր և միջին բիզնեսը, դրա զարգացման համար կոնկրետ գործողությունների ծրագիր ենք մշակել, և այնտեղ մի շատ կարևոր կետ կա՝ գաղափարից բիզնեսի անցման։ Նախկինում էլ է դա ինչ-որ կերպ կիրառվել, հիմա ավելի լավ մեթոդաբանություն ենք փորձել կիրառել։ Բոլորն, ովքեր ունեն լավ գաղափար (խոսքը պարզ առևտրային գործունեության մասին չէ), բայց չունեն փող, մենք ինչ-որ չափով կաջակցենք, երաշխիք կտանք, որպեսզի ունենան փող՝ այդ գաղափարն իրականացնելու»,- ասել է Պապոյանը։
Նախարարի խոսքով՝ սրանից բացի, ևս 2 ռազմավարություն է մշակվում, որոնք վերաբերում են արտահանմանն ու կանաչ տնտեսությանը։

"We will support those with a good idea but do not have money." Papoyan
The government is developing a strategy for growing small and medium-sized businesses. Minister of Economy Gevorg Papoyan announced at a joint session of the NA committees.
“We have targeted small and medium-sized businesses and developed a specific action plan for their development, and there is a critical point there - the transition from idea to business. This has been applied somehow, but now we have tried to apply a better methodology. Everyone who has a good idea (we are not talking about simple commercial activities) but does not have money will support it to some extent, and we will provide a guarantee so that they have money to implement that idea,” Papoyan said.
According to the minister, two more strategies related to exports and the green economy are being developed in addition to this.