Amazon-ում չինական վաճառողները կբարձրացնեն գները կամ կհեռանան ԱՄՆ-ից
Չինական ընկերությունները, որոնք իրենց ապրանքները վաճառում են Amazon-ում, պատրաստվում են ԱՄՆ-ում բարձրացնել գները կամ լքել այդ շուկան՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից մաքսատուրքերի «աննախադեպ հարվածի» հետևանքով, հայտնել է Չինաստանի խոշորագույն էլեկտրոնային առևտրի ասոցիացիայի ղեկավարը:
Թրամփը չորեքշաբթի հայտարարել է, որ չինական ներմուծման մաքսատուրքերը կբարձրանան՝ 104%-ից հասնելով 125%-ի, ինչը սրում է աշխարհի երկու խոշորագույն տնտեսությունների միջև բարձր խաղադրույքներով առճակատումը:
«Սա միայն հարկային խնդիր չէ, այլ ամբողջ ծախսային կառուցվածքը լիովին ճնշվում է», - Reuters-ին ասել է Շենժենի սահմանամերձ էլեկտրոնային առևտրի ասոցիացիայի ղեկավար Վան Սինը, որը ներկայացնում է Amazon-ի ավելի քան 3000 վաճառողների:
«ԱՄՆ շուկայում գոյատևելը շատ դժվար կլինի բոլորի համար», - նշել է նա:
Որոշ վաճառողներ մտադիր են ԱՄՆ-ում բարձրացնել գները, մինչդեռ մյուսները փնտրում են նոր շուկաներ, ավելացրել է Վանը:
Նա ընդգծել է, որ մաքսատուրքերը լուրջ հարված կհասցնեն Չինաստանի փոքր ձեռնարկություններին և արտադրողներին, ինչպես նաև կտրուկ կարագացնեն երկրում գործազրկության մակարդակի աճը:

Chinese sellers on Amazon will raise prices or leave the US
The head of China's largest e-commerce association said Chinese companies selling on Amazon prepare to raise prices in the United States or leave the market after President Donald Trump's "unprecedented" tariff crackdown.
Trump said on Wednesday that tariffs on Chinese imports would rise from 104 percent to 125 percent, escalating a high-stakes showdown between the world's two largest economies.
"This is not just a tax issue; the entire cost structure is being completely squeezed," Wang Xin, head of the Shenzhen Cross-Border E-Commerce Association, which represents more than 3,000 Amazon sellers, told Reuters.
"It will be tough for everyone to survive in the U.S. market," he said.
He added that some sellers are planning to raise prices in the United States, while others are looking for new markets. Wang:
He stressed that the tariffs would seriously damage China's small businesses and manufacturers and sharply accelerate the growth of the country's unemployment rate.