Երեք օր տևած անկումից հետո Լոնդոնի բորսան սկսել է վերականգնվել: FTSE 100 ցուցանիշն առևտրի սկզբում աճել է 95 կետով՝ 1.2%-ով, հասնելով 7799 կետի:
Ամենամեծ աճը գրանցել է IAG ավիաընկերությունը՝ 4.9%, որին հաջորդում են Scottish Mortgage Investment Trust տեխնոլոգիական ներդրումային ընկերությունը (+4%), հանքարդյունաբերական, նավթային ընկերությունները և բանկերը:
Եվրոպայի այլ շուկաներում ևս աճ է նկատվում. Ֆրանսիայի CAC ցուցանիշը բարձրացել է 1.8%-ով, Գերմանիայի DAX-ը՝ 1.3%-ով:
Սա տեղի է ունենում ասիա-խաղաղօվկիանոսյան որոշ շուկաների աճից հետո, օրինակ՝ Ճապոնիայի Nikkei-ն 6%-ով բարձրացել է:
Վերականգնումը տեղի է ունենում ի հեճուկս Չինաստանի առևտրի նախարարության խոստման՝ «պայքարել մինչև վերջ» ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի դեմ: Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է 50% հավելյալ մաքսատուրքեր սահմանել, եթե Չինաստանը չհանի իր պատասխան մաքսատուրքերը:
Deutsche Bank-ի շուկայի փորձագետ Ջիմ Ռիդն ասել է, որ ԱՄՆ-Ճապոնիա մաքսատուրքերի գործարքի մասին լավատեսությունը խթանում է շուկաները: Նա հաճախորդներին ասել է. «Շուկայի անկումը սկսել է կայունանալ վերջին օրերի անսպասելի անկումից հետո: Օրինակ՝ S&P 500-ը երեկ ընկել է ընդամենը 0.23%-ով, իսկ այսօր առավոտյան ֆյուչերսներն աճել են 1.32%-ով՝ դառնալով առաջին դրական օրը փոխադարձ մաքսատուրքերի հայտարարությունից հետո»:

European markets are recovering
After three days of decline, the London Stock Exchange has begun to recover. In early trading, the FTSE 100 index rose 95 points, or 1.2%, to 7,799.
The biggest gainer was airline IAG, up 4.9%, followed by the technology investment company Scottish Mortgage Investment Trust (+4%), mining, oil companies, and banks.
Other European markets also saw gains. France's CAC rose 1.8%, Germany's DAX 1.3%.
This comes after gains in some Asia-Pacific markets, with Japan's Nikkei up 6%.
The recovery comes despite China's Commerce Ministry vowing to "fight to the bitter end" against U.S. tariffs. Donald Trump has threatened to impose an additional 50% tariff if China does not lift its tariffs.
Deutsche Bank's market strategist Jim Reed said optimism about a U.S.-Japan tariff deal boosted markets. He told clients: "The market decline has begun to stabilize after the unexpected declines of recent days. For example, the S&P 500 fell just 0.23% yesterday, and this morning futures rose 1.32%, becoming the first positive day since the announcement of reciprocal tariffs."