Մաքսատուրքերից տուժած Ուոլ Սթրիթը մտածում է՝ արդյոք Թրամփը կհանձնվի
Ներդրողները փորձում են հասկանալ՝ որքան ժամանակ կարող է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դիմանալ բաժնետոմսերի շարունակական անկմանը։ Նրա մաքսային քաղաքականության հետևանքով Ուոլ Սթրիթի ցուցանիշները նվազել են ավելի քան 10 տոկոսով։ Չնայած դրան՝ որոշ ներդրողներ դեռ հույս ունեն, որ իրավիճակը կարող է փոխվել. գրում է Reuters-ը։
Թրամփի առաջին նախագահական ժամկետի ընթացքում ներդրողներն ակնկալում էին, որ գոյություն ունի այսպես կոչված «Թրամփի պաշտպանություն»՝ շուկայի անկման դեպքում նախագահը կարձագանքի՝ կանխելով ֆինանսական կորուստները։ Թրամփը հաճախ ներկայացնում էր ֆոնդային շուկայի աճը որպես իր տնտեսական քաղաքականության հաջողության ապացույց։ Այդ ժամանակահատվածում S&P 500 ցուցիչը աճել էր 68 տոկոսով՝ սահմանելով մի շարք ռեկորդներ։
Սակայն այժմ ներդրողների շրջանում հավատը սկսում է մարել։ Նրանք ենթադրում են, որ Թրամփը պատրաստ է դիմակայել շուկայի խորացող անկումներին։ Նրան երկրորդ անգամ պաշտոնը ստանձնելուց հետո՝ այս տարվա հունվարից, S&P 500-ը նվազել է մոտ 15 տոկոսով, իսկ Nasdaq-ը՝ 20 տոկոսով։
«Մաքսատուրքերը և առևտրային քաղաքականությունն առանցքային են Թրամփի պատկերացման մեջ, և ես չեմ կարծում, որ նա կձանձրանա դրանցից», — նշել է Angeles Investments-ի գլխավոր ներդրումային տնօրեն Մայքլ Ռոզենը։ Նրա խոսքով՝ նախագահը դեռ հեռու է այն կետից, երբ շուկայի ճնշումը կստիպի փոխել կուրսը։
Թեև նախկինում ներդրողները վստահ էին, որ Թրամփի բիզնեսին միտված մոտեցումը կխթանի շուկան, վերջին շաբաթների ընթացքում նրա առևտրային քաղաքականությունն ավելի շուտ խուճապի ալիք է բարձրացրել։ Հիմա նրանք քննարկում են՝ արդյոք «Թրամփի պաշտպանությունը» ընդմիշտ վերացել է, թե՞ այն կվերադառնա, եթե ապագայում կնքվեն նոր առևտրային համաձայնագրեր։
Unlimited Funds-ի ղեկավար Բոբ Էլիոթը կարծում է, որ շուկայի անկումը պետք է ավելի խորանա, որպեսզի Թրամփը վերանայի իր քաղաքականությունը։ «20-30 տոկոսանոց անկում է անհրաժեշտ։ Ներկայիս կորուստները դեռ բավարար չեն», — ասել է նա։
Որոշ ներդրողներ, սակայն, ավելի լավատես են՝ կարծելով, որ շուկայի շարունակական անկումը ի վերջո ստիպելու է նախագահին փոխել իր մոտեցումը։
«Չեմ կարծում, որ Թրամփը երկար ժամանակ կհանդուրժի բաժնետոմսերի կտրուկ անկումը։ Նա կհասկանա, որ իր ժողովրդականությունը նվազում է, ինչը կարող է վտանգել նրա ողջ քաղաքական օրակարգը», — նշել է Bel Air Investment Advisors-ի գործընկեր Քևին Ֆիլիպը։ «Նա ստիպված կլինի գնալ գործարքների կամ փոխել կուրսը. այլ ելք պարզապես չկա»։

Investors are trying to determine how long US President Donald Trump can withstand the continued stock decline. Wall Street has fallen more than 10 percent due to Trump's tariff policies. Despite this, some investors still hope the situation can change, writes Reuters.
During Trump's first term, investors expected the existence of the so-called "Trump protection"—in the event of a market decline, the president would react, preventing financial losses. Trump often presented the stock market's growth as evidence of the success of his economic policies. The S&P 500 index rose by 68 percent during that period, setting several records.
But now, investors' confidence is starting to fade. They assume that Trump is ready to withstand deepening market declines. Since he took office for the second time in January of this year, the S&P 500 has fallen by about 15 percent and the Nasdaq by 20 percent.
"Tariffs and trade policy are central to Trump's vision, and I don't think he's going to get tired of them," said Michael Rosen, chief investment officer at Angeles Investments. He said the president is still far from where market pressure will force him to change.
While investors had previously been confident that Trump's business-friendly approach would boost the market, his trade policies have caused more panic in recent weeks. They are debating whether the "Trump protection" will be gone forever or will return if new trade deals are struck.
Bob Elliott, head of Unlimited Funds, believes the market decline will have to deepen for Trump to reconsider his policies. "We need a 20-30 percent decline. The current losses are not enough," he said.
Some investors, however, are more optimistic, believing that the continued market decline will eventually force the president to change his approach.
"I don't think Trump will tolerate a sharp stock decline for long. He will realize that his popularity is declining, which could jeopardize his entire political agenda," said Kevin Phillip, a partner at Bel Air Investment Advisors. "He will have to make deals or change course. There is simply no other way."