«Դոլարը կարող է էժանանալ». տնտեսագետ
Վերջին օրերին համաշխարհային տնտեսությունում վայրիվերումներ են։ ֆոնդային բորսաներում անկում է, կառավարությունները քննարկում են՝ ինչպես արձագանքել Միացյալ Նահանգների կողմից անցած շաբաթ սահմանված մաքսատուրքերին։
- Ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ ԱՄՆ մաքսային նոր քաղաքականությունը համաշխարհային տնտեսության վրա։
- Առհասարակ, մաքսատուրքերի սահմանման նպատակը սեփական տնտեսության արտադրողների պաշտպանությունն է և, նաև, պետական բյուջե լրացուցիչ մուտքերի ապահովումը։ Անշուշտ, նաև նպատակն այն է, որ աշխարհի տարբեր արտադրողներ, ներդրողներ իրենց գումարները տեղափոխեն ԱՄՆ և նպաստեն ԱՄՆ տնտեսության աճին։ Թրամփի քաղաքականությունը նոր չէ, նա մշտապես այդ մասին խոսել է, նաև քարոզել է այս ամենն իր ընտրարշավի ժամանակ և փորձում է դա կյանքի կոչել։ Դրա հետևանքները կարող են ինչպե՛ս դրական, այնպե՛ս էլ բացասական լինել և՛ ամերիկյան տնտեսության, և համաշխարհային տնտեսական գործընթացների վրա։ Ակնհայտ է, որ սա առաջին փուլով բերելու է լրացուցիչ անորոշության, որին արձագանքելու են բորսաները՝ արժեթղթերի փոխարժեքի նվազեցմամբ։ Նաև դոլարի որոշակի արժեզրկման գործընթաց է սկսելու, քանի որ մեծ է հավանականությունը, որ որոշակի գնաճային իրավիճակ կունենանք առաջին փուլում՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այդ ապրանքներից շատերն ամերիկյան տնտեսությունը չի արտադրում։ Օրինակ, բանանն ամերիկայում չի արտադրվում, բայց հիմա լինելու է մաքսատուրք։ Թանկանալու է մարդկանց կենսամակարդակը կարճաժամկետ հատվածում, իսկ երկարաժամկետ կտրվածքով հաշվարկն այն է, որ կունենան լրացուցիչ աշխատատեղեր, ներդրումներ, որոնք կփոխհատուցեն այդ գնաճային ճնշումները և որոշակի կարգավորումներ կբերեն։
- Նախկինում նմանատիպ ի՞նչ իրավիճակներ են տեղի ունեցել համաշխարհային տնտեսության մեջ և ի՞նչ ելքեր են ունեցել։
- Այդպիսի փորձ նախկինում ամերիկյան կառավարությունը ևս արել է մեծ ճգնաժամի տարիներին, մասնավորապես, 1925 թվականին Ամերիկայի կառավարությունը դարձյալ սահմանել էր բարձր մաքսատուրքեր, որպեսզի պաշտպանի սեփական տնտեսությունը ներկրվող ապրանքներից, բայց նա դրան չհասավ։ Ճիշտ հակառակ էֆեկտը եղավ. տեղի ունեցավ գնաճ, նաև ամերիկյան ապրանքների բոյկոտ սկսվեց ամբողջ աշխարհում, էլ ավելի խորացավ ամերիկյան ճգնաժամը։ Եթե ներկայումս ամերիկյան կողմը բողոքում է, որ Եվրոպան, Չինաստանը, Կանադան և այլ երկրներ ավելի շատ արտահանում են ԱՄՆ, քան ԱՄՆ-ից ներկրում են, հիմա այդ ներկրումն էլ ավելի է նվազելու՝ հաշվի առնելով որոշակի հանրային բողոքն ու բոյկոտը, որը կարող է սկսել։ Բավականին մեծ անորոշություններ կան, և դրանց պայմաններում շատ տարբեր ելքեր կարող են լինել՝ գնաճ, տնտեսական աճ, արտահանման էլ ավելի կրճատում։
- Ի՞նչ ազդեցություն կունենա այս ամենը Հայաստանի տնտեսության վրա։
- Հայկական ապրանքների նկատմամբ 10% մաքսատուրք է սահմանվել։ Այստեղ էական ազդեցություն կարող է լինել ադամանդի՝ ԱՄՆ վերարտահանման վրա, որը կարող է նվազել։ Իհարկե, դեռ վաղ է գնահատելը՝ հաշվի առնելով, որ պետք է տեսնել՝ այլ երկրներից արտահանվող ադամանդի գները որքան են թանկանալու։ Օրինակ, եթե Հնդկաստանից ներկրվող ադամանդի գինը 24%-ով է թանկանում, մերը՝ 10%-ով, այդ դեպքում մերն ավելի լավ մրցակցային առավելություններ կունենա, քան Հնդկաստանինը։ Մեզ մոտ թանկացում դժվար լինի։ Կարող է մեր արտահանումը տուժել։ Հայաստանը ԱՄՆ-ի համար մաքսատուրքերի բարձրացում չի արել, չէր կարող անել, քանի որ ԵԱՏՄ դաշտում ենք։
- Փոխարժեքի անկում կարո՞ղ է լինել։
- Փոխարժեքի անկումը սպասելի է՝ հաշվի առնելով ամերիկյան արժեթղթերի շուկայում անկման ցուցանիշները։ Մոտակա ժամանակներս դոլարը կարող է էժանանալ։ Դժվարանում եմ ասել՝ որքանով, քանի որ ամերիկյանի փոխարժեքի վրա ոչ միայն ամերիկյան տնտեսությունն է ազդում, այլ նաև առանձին երկրների տնտեսական գործոնները։ Օրինակ՝ համեմատության համար. ամբողջ աշխարհում դոլարի փոխարժեքն իջնում է, բայց Իրանում բարձրանում է, որովհետև Իրանի տնտեսությունում դոլարի պահանջարկ կա։

The dollar may become cheaper. economist
The global economy has been in turmoil in recent days. Stock markets are down, and governments are discussing how to respond to the tariffs the United States imposed last week.
- What impact could the new US tariff policy have on the global economy?
- In general, imposing tariffs aims to protect domestic producers and provide additional revenue to the state budget. Of course, the goal is also for producers and investors from around the world to move their money to the US and contribute to the growth of the US economy. Trump's policy is not new; he has always talked about it and advocated for it during his election campaign and is trying to bring it to life. Its consequences can be positive and negative for the American economy and global economic processes. This will initially lead to additional uncertainty, to which the stock exchanges will respond by reducing the exchange rate of securities. It will also begin a process of some depreciation of the dollar since it is likely that we will have a specific inflationary situation in the first stage, considering that many of these goods are not produced by the American economy. For example, bananas are not made in America and will be tariffed. People's living standards will become more expensive in the short term. In the long term, the calculation is that additional jobs and investments will compensate for these inflationary pressures and bring specific regulations.
- What similar situations have occurred in the world economy, and what were the outcomes?
- The American government also made such an attempt in the past during the Great Depression; in particular, in 1925, the American government again imposed high tariffs to protect its economy from imported goods, but it did not succeed. The opposite effect occurred: inflation occurred, a boycott of American goods began worldwide, and the American crisis deepened. Suppose the American side is complaining that Europe, China, Canada, and other countries export more to the US than they import from the US. In that case, those imports will decrease even more, considering that a particular public outcry and boycott may begin. There are significant uncertainties, and under these conditions, there can be many different outcomes: inflation, economic growth, and even a further reduction in exports.
- What impact will all this have on the Armenian economy?
- A 10% customs duty has been imposed on Armenian goods. This may significantly impact the re-export of diamonds to the US, which may decrease. Of course, it is still early to assess, considering that it remains to be seen how much the prices of diamonds exported from other countries will increase. For example, if the cost of diamonds imported from India increases by 24%, ours by 10%, ours will have better competitive advantages than India's. It will be difficult for us to raise prices. Our exports may suffer. Armenia did not increase customs duties for the US; it could not do so since we are in the EAEU field.
- Could there be a fall in the exchange rate?
- The fall in the exchange rate is expected, considering the indicators of the decline in the American securities market. The dollar may become cheaper shortly. It is difficult to say to what extent since the American economy and the economic factors of individual countries influence the American exchange rate. For example, for comparison, the dollar exchange rate is falling worldwide, but it is rising in Iran because there is a demand for dollars in the Iranian economy.