Չեխիան մտադիր է պահուստներ պահել Bitcoin-ով
Չեխիայի ազգային բանկի տնօրեն Ալյոշ Միխլը հայտարարել է, որ կենտրոնական բանկի խորհրդին կներկայացնի Bitcoin-ում ներդրումներ կատարելու ծրագիրը։ Financial Times-ին տված հարցազրույցում նա ընդգծել է՝ հավանական է, որ արդեն հաջորդ շաբաթ կենտրոնական բանկը վերանայի տոկոսադրույքները՝ նվազեցնելով դրանք 25 կետով:
Միխլն ասել է, որ ծրագիրը տնօրենների խորհրդին կներկայացնի հինգշաբթի, և եթե այն հաստատվի, բանկն, ի վերջո, կկարողանա Bitcoin-ով պահել պահուստների մինչև 5% -ը՝ 140 մլրդ եվրոյի չափով։
«Մեր ակտիվների դիվերսիֆիկացիայի համար բիթքոինը լավ տարբերակ է», - ասել է նա:
Նա հավելել է, որ Bitcoin-ի փոխարժեքը կաճի՝ նույնիսկ առանց ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցության, քանի որ շատերի համար դա այլընտրանքային ներդրում է:

The head of the Czech National Bank, Alyoš Michl, has announced that he will present a plan to invest in Bitcoin to the central bank’s board. In an interview with the Financial Times, he stressed that the central bank will likely review interest rates next week and reduce them by 25 basis points.
Michl said the plan will be presented to the board of directors on Thursday. If approved, the bank will eventually be able to hold up to 5% of its reserves, or 140 billion euros, in Bitcoin.
“Bitcoin is a good option for diversifying our assets,” he said.
He added that the Bitcoin exchange rate will grow even without the support of US President Donald Trump, as it is an alternative investment for many.