Հաջորդ տասնամյակին առնվազն հինգ տրիլիոնատեր կլինի. Oxfam
Oxfam-ի վերջին զեկույցի համաձայն՝ 2024 թվականին միլիարդատերերի կարողությունն աճել է 2 միլիարդ դոլարով, այսինքն, երեք անգամ ավելի արագ, քան նախորդ տարի։
Եվրոգոտու ՀՆԱ-ն կազմում է 14,5 տրլն եվրո։ Դա համարժեք է նրան, ինչին տիրապետում էին ամբողջ աշխարհի միլիարդատերերը 2024 թվականին։
Զեկույցի համաձայն՝ անցյալ տարի միլիարդատերերի թիվը հասել է 2769-ի։
Oxfam International աղքատության դեմ պայքարի խմբի տվյալներով՝ 2024 թվականին ամենահարուստների կարողությունն աճել է 1,93 տրիլիոն եվրոյով, ինչը երեք անգամ ավելի արագ է, քան մեկ տարի առաջ։ Միևնույն ժամանակ, աղքատության մեջ ապրող մարդկանց թիվը (օրական 6,64 եվրոյից պակաս) 1990 թվականից ի վեր գրեթե չի փոխվել։
Համաշխարհային անհավասարության մասին զեկույցը նաև կանխատեսում է, որ հաջորդ տասնամյակի ընթացքում առնվազն հինգ տրիլիոնատեր կհայտնվի: Հատկանշական է, որ մեկ տարի առաջ ՀԿ-ն կանխատեսում էր, որ այս ընթացքում կհայտնվի միայն մեկ տրիլիոնատեր։
Oxfam-ի «Takers Not Makers» հետազոտությունը հրապարակվել է այն ժամանակ, երբ համաշխարհային քաղաքական և ֆինանսական էլիտայի ներկայացուցիչները պատրաստվում էին Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի ամենամյա հանդիպմանը։

There will be at least five trillionaires in the next decade. Oxfam
According to Oxfam's latest report, billionaires' wealth will increase by $2 billion in 2024, three times faster than the previous year.
The Eurozone's GDP is 14.5 trillion euros, equivalent to what billionaires worldwide owned in 2024.
According to the report, the number of billionaires reached 2769 last year.
According to the anti-poverty group Oxfam International, the wealth of the richest will increase by 1.93 trillion euros in 2024, three times faster than a year ago. At the same time, the number of people living in poverty (less than €6.64 per day) has hardly changed since 1990.
The Global Inequality Report also predicts that at least five trillionaires will emerge over the next decade, compared to just one trillionaire predicted by the NGO a year ago.
Oxfam's Takers, Not Makers study was released as representatives of the world's political and financial elite prepared for the annual meeting of the World Economic Forum in Davos.