ՎԶԵԲ-ն ու Ամերիաբանկն աջակցում են հայկական ձեռնարկություններին առևտրի ֆինանսավորման կայուն լուծումներով
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և Ամերիաբանկը կնքել են համաձայնագիր, որն Ամերիաբանկին հնարավորություն է տալիս ՎԶԵԲ-ից ՀՀ դրամով միջոցներ ներգրավել առևտրի ֆինանսավորման համար։ Սա ՎԶԵԲ-ի կողմից Հայաստանում ստորագրված առաջին և առայժմ միակ նման համաձայնագիրն է։ Ամերիաբանկի և ՎԶԵԲ-ի այս նոր համագործակցության նպատակն է ընդլայնել Ամերիաբանկի հնարավորությունները` աջակցելու միջազգային առևտրով զբաղվող հայկական ձեռնարկություններին և առաջարկելու կայուն և տեղայնացված ֆինանսավորման լուծումներ։
Ըստ կնքված համաձայնագրի, ՎԶԵԲ-ը կաջակցի ՀՀ դրամով առևտրի ֆինանսավորման գործարքներին՝ Ամերիաբանկի կողմից ֆինանսավորվողներկրողների և արտահանողների համար նվազեցնելով արտարժութային ռիսկերը և բարձրացնելով ֆինանսական կանխատեսելիությունը։ Համատեղելով իրենց փորձն ու ռեսուրսները՝ ՎԶԵԲ-ն ու Ամերիաբանկը նպատակ ունեն խթանել Հայաստանի տնտեսական աճը և կայունությունը տարածաշրջանում:
«Ավելի քան մեկ տասնամյակ է, ինչ Ամերիաբանկը հայաստանյան շուկայում առևտրի ֆինանսավորման նոր հնարավորություններ և լուծումներ է առաջարկում: ՎԶԵԲ-ի անգնահատելի աջակցությունը, գործիքների և ռեսուրսների լայն շրջանակը մեծապես նպաստել են միջազգային առևտրի խթանմանը։ Այժմ մենք հպարտ ենք լինելառաջինը Հայաստանում, ով ստորագրել է վերականգնվող վարկային գծի պայմանագրում փոփոխություն կատարելու մասին այս համաձայնագիրը, որը մեզ հնարավորություն է տալիս հայկական դրամով միջոցներ ներգրավել տեղական արտահանողների և ներմուծողներիբիզնեսը խթանելու համար: Սա ավելի քան համահունչ է Հայաստանի տնտեսության մեջ շարունակական ներդրումներ կատարելու մեր ռազմավարությանը», - նշում է Ամերիաբանիկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
«Մենք շատ ուրախ ենք ընդլայնել համագործակցությունը Հայաստանում մեր վաղեմիգործընկերներից մեկի՝ Ամերիաբանկի հետ, որի բաժնետիրական կազմում մենք վերջերս վերահաստատեցինք մեր հանձնառությունը: ՎԶԵԲ-ի Առևտրի խթանման ծրագրի շրջանակում հայկական դրամով կնքված այս նոր համաձայնագիրը կօգնի տեղական ձեռնարկություններին էլ ավելի մեծ հաջողությամբ զբաղվել միջազգային առևտրով`չենթարկվելով արտարժույթի փոխարժեքի տատանումների ռիսկերի: Կարծում ենք, որ դա մեծ օգուտ կբերի տեղական ձեռնարկություններին և կնպաստի տարածաշրջանում առևտրային գործունեության ակտիվացմանը», - նշում է ՎԶԵԲ-ի ֆինանսական հաստատությունների գծովտնօրեն Ֆրենսիս Մալիժը:
Ամերիաբանկի և ՎԶԵԲ-ի համագործակցություննԱռևտրի խթանման ծրագրի շրջանակներում սկսվել է 2010 թվականին: Այդ պահից ի վեր կնքվել են առևտրի ֆինանսավորման գործարքներ, որոնց նպատակն է աջակցել բարձր աճ գրանցողտնտեսական ոլորտներին, այդ թվում` ՏՏ-ին, շինարարությանը, էներգետիկային և արտադրությանը, միաժամանակ խթանելով արտաքին առևտուրը:
2013թ. Ամերիաբանկն առաջինը հայկական բանկերից ստացավ հաստատող բանկի կարգավիճակ ՎԶԵԲ-ի Առևտրի խթանման ծրագրիշրջանակներում, ինչը բանկին հնարավորություն տվեց տեղական արտահանողների համար ավելի մատչելի դարձնել առևտրի ֆինանսավորման գործիքները, ինչպիսիք են ակրեդիտիվները և բանկային երաշխիքները: Բացի այդ, Ամերիաբանկը բազմիցս արժանացել է Առևտրի խթանման ծրագրի«Տարվա գործարք» ամենամյա մրցանակին, որը շնորհվում է ֆինանսական հաստատություններին` ակտիվ և արդյունավետ առևտրի ֆինանսավորման գործառնությունների և հաջողված միջազգային գործընկերության համար:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը, որի ակտիվները գերազանցում են 1 տրիլիոն ՀՀ դրամը: Ընթանալով թվայնացման ճանապարհով` Բանկը ներդրել է մի շարք նորարար ծրագրեր ու հարթակներ և շարունակում է կատարելագործել դրանք` ձևավորելով մարդու տարատեսակ կարիքների բավարարմանն ուղղված, դինամիկ զարգացող ֆինանսա-տեխնոլոգիական միջավայր:
Ամերիան առաջինը Հայաստանում ստեղծել է էկոհամակարգեր ՓՄՁ-ների և անհատների համար` ապահովելով հասանելիություն բանկային և ոչ բանկային մի շարք ծառայությունների մեկ պատուհանի սկզբունքով` Estate.ameriabank.am, Automarket.ameriabank.am, Business.ameriabank.am:
Լինելով հաճախորդամետ` Ամերիան ձգտում է ժամանակակից թվային աշխարհում ապահովել սպասարկման բարձր որակ` վստահելի և անվտանգ միջավայրում առաջարկելով կյանքի որակը բարելավելու ամբողջական լուծումներ:

EBRD and Ameriabank to support Armenian businesses through stable trade finance funding
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and Ameriabank have signed an agreement enabling Ameriabank to attract trade finance funding from the EBRD in Armenian Drams. This is the first and so far the only agreement of this kind signed by EBRD to date in Armenia. This collaboration aims to enhance Ameriabank's capacity to support local businesses engaged in international trade by ensuring access to stable and localized funding solutions.
Under this arrangement, the EBRD will facilitate trade finance transactions denominated in Armenian Drams, thereby mitigating foreign exchange risks and enhancing financial predictability for businesses involved in import and export activities financed by Ameriabank. By leveraging their combined expertise and resources, the EBRD and Ameriabank aim to foster economic growth and resilience within the region.
“For over a decade, Ameriabank has pioneered new trade finance opportunities and solutions in the Armenian market, and the invaluable support of EBRD, their extensive range of tools and resources has greatly supported us in promoting and facilitating international trade. This time, again, we are proud to be the first in the Armenian market to amend the RCA Agreement, allowing us to secure local currency funding to bolster the business of local exporters and importers. This aligns with our strategy of continuous contribution to the economy of Armenia,” commented Artak Hanesyan, CEO at Ameriabank.
"We are very pleased to expand our cooperation with Ameriabank, one of longstanding partners in Armenia, where we recently reaffirmed our shareholding commitment. This new facility in Armenian Drams under the flagship EBRD Trade Facilitation Programme will further help local businesses navigate international trade without the inherent risk of currency fluctuations. We expect this to be of great benefit to local businesses and to encourage more trade activity in the region”, said Francis Malige, EBRD Managing Director, Financial Institutions.
Cooperation between Ameriabank and the EBRD under the Trade Facilitation Programme (TFP) began in 2010. Since then, trade finance deals have been signed to support high-growth economic sectors, including IT, construction, energy, and manufacturing, while also facilitating external trade.
In 2013, Ameriabank became the first Armenian bank to receive confirming bank status under the EBRD TFP, which enabled the bank to make trade finance tools such as letters of credit (LCs) and bank guarantees more accessible for local exporters. Ameriabank is also a multiple winner of the TFP Deal of the Year annual award, recognizing financial institutions' active and efficient trade finance operations and successful international partnerships.
Ameriabank CJSC
Ameriabank is a leading financial and technology company in Armenia, a major contributor to the Armenian economy, with assets exceeding AMD 1 trillion. In the course of digital transformation, it has launched a number of innovative solutions and platforms going beyond banking-only needs of its diverse customer base, thus creating a dynamically evolving financial technology space.
Ameria was the first in Armenia to create ecosystems for both businesses and individuals, which give one-window access to a range of banking and non-banking services, among them - Estate.ameriabank.am, Automarket.ameriabank.am, Business.ameriabank.am.
As a truly customer-centric company, Ameria aims to be a trusted and secure financial technology space with seamless solutions to improve the quality of life.