ՊԵԿ-ը՝ Վերին Լարսի անցակետում հայկական բեռնատարների կուտակումների վերաբերյալ
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ Վերին Լարսի անցակետում ստեղծված իրավիճակը մշտապես գտնվում է կոմիտեի ղեկավարության անմիջական ուշադրության ներքո: Հարցի առնչությամբ պարբերաբար քննարկումներ են տեղի ունենում՝ իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ:
Կոմիտեն, միաժամանակ, հայտնում է, որ Վերին Լարսի անցակետում մշտադիտարկվում է Ռուսաստանի Դաշնություն գնացող ուղղությունը, որի արդյունքում ակնհայտ է դառնում, որ բազմաթիվ հայկական բեռնատարներ մուտք են գործում Ռուսաստան:
Ինչ վերաբերում է այն բեռնատարներին, որոնք կանգառել են անցակետում և առաջացել է  շուտ փչացող ապրանքների մտահոգիչ հարց, ապա դրանց մասով խնդիրներն օպերատիվորեն վերհանելուն զուգահեռ, միաժամանակ, համապատասխան տեղեկատվությունը փոխանցվում է Էկոնոմիկայի նախարարությանը, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին՝ համատեղ քննարկելու և հետագա գործողությունները պլանավորելու համար:
Միաժամանակ, հիշեցնում ենք, որ Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանությանը կից մաքսային կցորդը գտնվում է Վերին Լարսի անցակետում և պատրաստ է աջակցել բեռնափոխադրողներին, անհրաժեշտության դեպքում կարող են կապ հաստատել ՊԵԿ ներկայացուցչի հետ:

КГД по поводу скопления армянских грузовиков на КПП Верин Ларс
В Комитете госдоходов сообщают, что ситуация на КПП "Верхний Ларс" всегда находится под пристальным вниманием руководства комитета. По данному вопросу проводятся регулярные обсуждения с целью урегулирования ситуации.
В то же время комитет сообщает, что на КПП "Верин Ларс" отслеживается направление в Российскую Федерацию, в результате чего становится очевидным, что в Россию въезжает много армянских грузовиков.
По фурам, остановившимся на КПП и возникшим проблемам со скоропортящимися товарами, наряду с оперативным решением вопросов, связанных с ними, соответствующая информация также передается в Министерство экономики, Инспекцию пищевой безопасности для совместного обсуждения и планирования дальнейших действий.
В то же время напоминаем, что таможенный атташе при посольстве РА в России находится на КПП Верин Ларс и готов оказать помощь грузоперевозчикам, при необходимости они могут связаться с представителем КГД.