Հեղուկ գազի արտահանումը ԱՄՆ-ից ԵՄ կրկնապատկվել է
ԱՄՆ-ից հեղուկացված բնական գազի (LNG) արտահանումը Եվրոպա 2022 թվականին աճել է 2,5 անգամ՝ մինչև 117,4 մլն խմ։ Այդ մասին ասվում է Սպիտակ տան տնտեսական խորհրդատուների խորհրդի՝ մարտի 21-ին հրապարակված զեկույցում։
2022 թվականի վերջին Եվրամիությունը դարձավ հեղուկ բնական գազի (LNG) հիմնական գնորդն աշխարհում՝ առաջ անցնելով Չինաստանից, Ճապոնիայից և Հարավային Կորեայից․ հունվարին գրել էր Financial Times-ը։ Միջազգային էներգետիկ գործակալությունը նշել է, որ անցյալ տարվա հունիսին ԱՄՆ-ից LNG-ի մատակարարումները առաջին անգամ գերազանցել են Գազպրոմի արտահանումը Եվրոպա։

Exports of liquefied natural gas from the US to the EU have doubled
The export of liquefied natural gas (LNG) from the USA to Europe in 2022 increased 2.5 times to 117.4 million cubic meters. This is stated in the report of the Council of Economic Advisers of the White House, published on March 21.
By the end of 2022, the European Union has become the world's leading buyer of liquefied natural gas (LNG), ahead of China, Japan, and South Korea. Financial Times wrote in January. The International Energy Agency noted that in June last year, LNG supplies from the USA exceeded Gazprom's exports to Europe for the first time.