ԱՄՆ-ում ևս մեկ բանկ՝ «First Republic»-ը, սնանկության եզրին է
ԱՄՆ ֆինանսական համակարգում բանկային ճգնաժամը ինտենսիվանում է: Սկզբում փլուզվեց «Silicon Valley Bank»-ը (SVB), այնուհետ «Signature Bank»-ը (SB) փակվեց հանգստյան օրերին, երկուշաբթի օրն էլ Սան Ֆրանցիսկոյում գտնվող «First Republic Bank»-ի բաժնետոմսերը կորցրին իրենց արժեքի կեսից ավելին՝ առաջացնելով մտավախություն, որ այն կարող է հաջորդը փլուզվել:
Ավելի քան 213 մլրդ դոլար ակտիվներով ԱՄՆ-ի 14-րդ խոշորագույն բանկի՝ «First Republic»-ի հետ կապված մտահոգությունն ուրբաթ օրվանից աճում է: Հանգստյան օրերին բազմաթիվ գրառումներ եղան սոցիալական ցանցերում, որոնք ցույց էին տալիս, որ մարդիկ հերթ են կանգնել բանկի հարավկալիֆորնիական մասնաճյուղերում։
«First Republic» բանկը հանգստյան օրերն անցկացրեց՝ փորձելով վստահեցնել հաճախորդներին, որ իրենց փողերը ապահով են՝ հրապարակելով հայտարարություն, որում ասվում է, որ ընկերությունը մեծացնում, դիվերսիֆիկացնում և ավելի է ամրապնդում բանկի առկա իրացվելիության պրոֆիլը:
Չնայած SVB-ի և SB-ի ձախողումներին և ավելի քան մեկ տասնյակ այլ բանկերի վերաբերյալ մտահոգություններին՝ փորձագետներն ասում են, որ իրենք դեռևս առողջ ապագա են կանխատեսում ԱՄՆ ֆինանսական համակարգի և բանկերի մեծ մասի համար:

Банковский кризис в финансовой системе США усиливается. Сначала рухнул Silicon Valley Bank (SVB), затем в выходные закрылся Signature Bank (SB), а в понедельник акции базирующегося в Сан-Франциско First Republic Bank потеряли более половины своей стоимости, что усилило опасения, что он может рухнуть в следующий раз.
Опасения по поводу First Republic, 14-го по величине банка США с активами более 213 миллиардов долларов, с пятницы растут. На выходных в социальных сетях появилось множество сообщений, показывающих людей, стоящих в очереди в отделениях банка в Южной Калифорнии.
First Republic Bank провел выходные, пытаясь заверить клиентов в безопасности их денег, опубликовав заявление о том, что компания растет, диверсифицирует и укрепляет существующий профиль ликвидности банка.
Несмотря на неудачи SVB и SB и опасения по поводу более чем дюжины других банков, эксперты говорят, что они по-прежнему видят здоровое будущее для финансовой системы США и большинства банков.