ԱՄՆ-ում ևս մեկ բանկ՝ «First Republic»-ը, սնանկության եզրին է
ԱՄՆ ֆինանսական համակարգում բանկային ճգնաժամը ինտենսիվանում է: Սկզբում փլուզվեց «Silicon Valley Bank»-ը (SVB), այնուհետ «Signature Bank»-ը (SB) փակվեց հանգստյան օրերին, երկուշաբթի օրն էլ Սան Ֆրանցիսկոյում գտնվող «First Republic Bank»-ի բաժնետոմսերը կորցրին իրենց արժեքի կեսից ավելին՝ առաջացնելով մտավախություն, որ այն կարող է հաջորդը փլուզվել:
Ավելի քան 213 մլրդ դոլար ակտիվներով ԱՄՆ-ի 14-րդ խոշորագույն բանկի՝ «First Republic»-ի հետ կապված մտահոգությունն ուրբաթ օրվանից աճում է: Հանգստյան օրերին բազմաթիվ գրառումներ եղան սոցիալական ցանցերում, որոնք ցույց էին տալիս, որ մարդիկ հերթ են կանգնել բանկի հարավկալիֆորնիական մասնաճյուղերում։
«First Republic» բանկը հանգստյան օրերն անցկացրեց՝ փորձելով վստահեցնել հաճախորդներին, որ իրենց փողերը ապահով են՝ հրապարակելով հայտարարություն, որում ասվում է, որ ընկերությունը մեծացնում, դիվերսիֆիկացնում և ավելի է ամրապնդում բանկի առկա իրացվելիության պրոֆիլը:
Չնայած SVB-ի և SB-ի ձախողումներին և ավելի քան մեկ տասնյակ այլ բանկերի վերաբերյալ մտահոգություններին՝ փորձագետներն ասում են, որ իրենք դեռևս առողջ ապագա են կանխատեսում ԱՄՆ ֆինանսական համակարգի և բանկերի մեծ մասի համար:

Another US bank, First Republic, is on the verge of bankruptcy
The banking crisis in the US financial system is intensifying. First, Silicon Valley Bank ( SVB ) collapsed, then Signature Bank ( SB ) closed over the weekend, and on Monday, shares of San Francisco-based First Republic Bank lost more than half their value, fueling fears that it might collapse next.
Concerns about First Republic, the 14th largest US bank with more than $213 billion in assets, have been growing since Friday. Over the weekend, numerous social media posts showed people queuing at the bank's Southern California branches.
First Republic Bank spent the weekend trying to reassure customers that their money is safe, releasing a statement saying the company is growing, diversifying, and strengthening its liquidity profile.
Despite the failures of SVB and SB and concerns about more than a dozen other banks, experts say they still see a healthy future for the U.S. financial system and most banks.