Երևանում նախատեսվում է նոր ավտոկայարան կառուցել. կառավարությունում տեղի է ունեցել Ներդրումային կոմիտեի երկրորդ նիստը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Ներդրումային կոմիտեի երկրորդ նիստը:
Օրակարգի առաջին հարցով ներկայացվել է Վտանգավոր հիդրոօդերևութաբանական երևույթների կանխատեսման և վաղօրոք նախազգուշացման համակարգի հիմնման ներդրումային ծրագիրը: Զեկուցվել է, որ նախագծի արժեքն է 3,68 մլրդ դրամ, որով նախատեսվում է ձեռք բերել 3 դոպլերային ռադիոլոկատորներ: Ակնկալվում է, որ արդյունքում մեծ ճշգրտությամբ կկանխատեսվեն վտանգավոր օդերևութաբանական երևույթները, այդ թվում՝ հորդառատ տեղումներ, կարկուտ, փոթորկային քամի, ամպրոպ, մրրկասյուն:
Հաջորդ նախագիծը վերաբերել է Հանրապետական գիտաբժշկական գրադարանի արդիականացմանը, որի արժեքը կազմում է 589 մլն դրամ: Նախատեսվում է գրադարանի վարչական շենքի վերանորոգում, նոր մասնաշենքի կառուցում, տեխնիկայի և ծրագրային ապահովման ձեռքբերում: Ակնկալվում է հետբուհական և շարունակական կրթության հասանելիության և մատչելիության բարձրացում, բժշկական սխալների հետևանքների կրճատում, բժշկի գիտելիքների նկատմամբ հիվանդների վստահության բարձրացում:
Հաջորդիվ ներկայացվել է «Հայավտոկայարան» ՓԲԸ-ի՝ կոնցեսիոն կառացվարման հանձնելու ծրագիրը: Այն գնահատվում է 5 մլրդ 848 մլն դրամ: Ծրագրով նախատեսվում է «Հայավտոկայարան» ՓԲԸ բալանսում գտնվող 26 ավտոկայարանային համալիրների վերակառուցում և նոր ավտոկայարանի կառուցում Երևանում: Ակնկալվում է մասնավոր կառավարման միջոցով բարձրացնել ավտոկայարանային ծառայությունների մատուցման որակը:
Վերոնշյալ ներդրումային նախագծերի շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ քննարկում, մասնավորապես, դրանց արդյունավետության, ներդրումային արժեքների գնահատման, ակնկալվող արժեքների և այլ հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է տարբեր ոլորտներում ներդրումային կապիտալ ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը, ինչը կնպաստի համայնքների զարգացմանը, քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը և այլ խնդիրների լուծմանը: Վարչապետը հանձնարարել է քննարկումների ընթացքում ներկայացվող առաջարկությունները հաշվի առնելով՝ ծրագրերի նախագծերը բերել վերջնական տեսքի և ներկայացնել կառավարություն:

Второе заседание Инвестиционного комитета состоялось в правительстве под руководством премьер-министра Никола Пашиняна.
Первым пунктом повестки дня была представлена инвестиционная программа по созданию системы прогнозирования и раннего оповещения об опасных гидрометеорологических явлениях. Сообщалось, что стоимость проекта составляет 3,68 млрд драмов, на которые планируется закупить 3 доплеровских радара. В результате ожидается, что опасные погодные явления, в том числе проливные дожди, град, ураганный ветер, и грозы, будут прогнозироваться с большей точностью.
Следующий проект касался модернизации Республиканской научно-медицинской библиотеки, стоимость которой составляет 589 млн драмов. Планируется ремонт административного корпуса библиотеки, строительство нового корпуса, приобретение оборудования и программного обеспечения. Ожидается, что это повысит доступность последипломного и непрерывного образования, снизит последствия врачебных ошибок, повысит доверие пациентов к знаниям врача.
Далее была представлена программа передачи ЗАО «Айавтокаяран» в концессионное автобусное управление. Он оценивается в 5 млрд 848 млн драмов. План предусматривает реконструкцию 26 автовокзальных комплексов на балансе ЗАО "Айавтокаяран" и строительство нового автовокзала в Ереване. Ожидается повышение качества услуг автовокзала за счет частного управления.
Состоялось заинтересованное обсуждение вышеуказанных инвестиционных проектов, в частности, по вопросам их эффективности, оценки инвестиционной стоимости, ожидаемой стоимости и других вопросов.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул эффективную реализацию программ инвестиционного капитала в различных сферах, что будет способствовать развитию общин, повышению качества предоставляемых гражданам услуг и решению других проблем. Премьер-министр поручил доработать проекты программ и представить их в правительство с учетом представленных в ходе обсуждений рекомендаций.