Գերմանական «Դոյչե տելեկոմ» ընկերությունը մտադրություն ունի աշխատանքներ ծավալել Հայաստանում
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում օգոստոսի 30-ին հյուրընկալվել է գերմանական «Դոյչե տելեկոմ» ընկերության պատվիրակությունը՝ ցանցային տեխնոլոգիաների գծով ղեկավար, Telecom IT Lidership թիմի անդամ Մատիս Դիժկուիզենի գլխավորությամբ։ Վերջինս, ներկայացնելով Եվրոպայում հեռահաղորդակցական ոլորտում խոշորագույն ընկերություններից մեկի գործունեությունը, այդ թվում՝ Ռուսաստանում, տեղեկացրել է, որ մտադրություն ունեն աշխատանքներ ծավալել նաև Հայաստանում, մասնավորապես՝ բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում։
Հյուրերի խնդրանքով ՀԱԳՄ անդամ գործարարները ծանոթացրել են Հայաստանի տնտեսական իրավիճակին, օրենսդրությանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում եղած կացությանը, առավելություններին և առանձնահատկություններին։ Միության նախագահության անդամ, «Յունիքոմփ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արմեն Բալդրյանի ներկայացմամբ՝ մեր երկրում հաստատված առաջատար ՏՏ ընկերությունները շարունակում են ընդլայնել իրենց գործունեությունը, ստեղծվում են նորերը, այդ թվում՝ մարզերում, ինչի լավագույն գրավականը, նախևառաջ, երկրում առկա մարդկային որակյալ ներուժն է։ Ձևավորված է համապատասխան ենթակառուցվածք, օրենսդրական հիմք, կրթական ու մասնագիտական վերապատրաստման արդյունավետ համակարգ։
ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանն, անդրադառնալով Միության գործունեությանը, պատրաստակամություն է հայտնել հայաստանյան շուկայում աշխատանքներ ծավալելու պարգայում աջակցել գերմանական ընկերությանը։

Немецкая компания «Дойче Телеком» намерена развернуть деятельность в Армении
30 августа Союз промышленников и предпринимателей Армении принял делегацию немецкой компании «Дойче Телеком» во главе с Матисом Дижкуйсеном, руководителем отдела сетевых технологий, членом команды Telecom IT Leadership. Последние, представляя деятельность одной из крупнейших телекоммуникационных компаний в Европе, в том числе в России, сообщили, что намерены вести работы и в Армении, в частности, в сфере высоких технологий.
По просьбе гостей бизнесмены, являющиеся членами Торгово-промышленной палаты Армении, представили экономическое положение Армении, законодательство, статус, преимущества и особенности в сфере информационных технологий. Согласно презентации члена президиума Союза, генерального директора ЗАО «Юникомп» Армена Балдряна, ведущие ИТ-компании, созданные в нашей стране, продолжают расширять свою деятельность, создаются новые, в том числе в марзах, лучшая гарантия из которых, прежде всего, качественный человеческий потенциал страны. Сформирована соответствующая инфраструктура, законодательная база, эффективная система образования и профессиональной подготовки.
Вице-президент Академии наук и искусств Украины Нарсес Караманукян, касаясь деятельности Союза, выразил готовность поддержать немецкую компанию в проведении работы на армянском рынке.