Եվրասիական զարգացման բանկի զեկույցով՝ ՀՀ ՀՆԱ-ի աճն այս տարի կգերազանցի բոլոր կանխատեսումները
Եվրասիական զարգացման բանկը հրապարակել է Մակրոտնտեսական զեկույց, որում ամփոփվել են 2022թ․ առաջին կիսամյակում բանկի անդամ երկրների տնտեսական զարգացման արդյունքները։
Ղազախստանում, Հայաստանում և Ղրղզստանում տնտեսական ակտիվությունն ուժեղ դինամիկա է դրսևորել։ Տաջիկստանում ՀՆԱ-ի աճը դանդաղել է, բայց մնացել է դրական: Ընդհանուր առմամբ, ընթացիկ տարվա 5 ամիսների արդյունքներով, ԵԱԶԲ գործառնությունների տարածաշրջանում ՀՆԱ-ի համախառն աճը բանկի վերլուծաբանները գնահատում են 0,9%:
Զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանի տնտեսությունն առավել մեծ դինամիկա է ցույց տալիս։ 5 ամիսների ընթացքում երկրի տնտեսական ակտիվությունն աճել է 10,2%-ով։ Հաջող զբոսաշրջային սեզոնը և Ռուսաստանի քաղաքացիների կողմից սպառողական պահանջարկի ընդլայնումը նպաստում են երկրի տնտեսությանը: Հաշվի առնելով սպասվածից ավելի ուժեղ երկրորդ եռամսյակը՝ Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճն այս տարի կգերազանցի բոլոր կանխատեսումները։

Согласно отчету Евразийского банка развития, рост ВВП РА в этом году превзойдет все прогнозы
Евразийский банк развития опубликовал Макроэкономический отчет, подводящий итоги по результатам экономического развития стран-членов банка в первом полугодии.2022 года.
Экономическая активность в Казахстане, Армении и Кыргызстане показала сильную динамику. Рост ВВП в Таджикистане замедлился, но остался положительным. В целом по итогам 5 месяцев текущего года аналитики банка оценивают валовой прирост ВВП в регионе операций ЕАБР на уровне 0,9%.
В отчете отмечается, что экономика Армении демонстрирует наибольшую динамику. За 5 месяцев экономическая активность в стране увеличилась на 10,2%. Успешный туристический сезон и растущий потребительский спрос со стороны граждан России способствуют развитию экономики страны. Учитывая более сильный, чем ожидалось, второй квартал, рост ВВП Армении в этом году превзойдет все прогнозы.