Ռուբլին վերջին տարիներին 1-ին անգամ գրանցել է ռեկորդային արժևորում
Ռուսական ռուբլին վերջին օրերին սկսել է արժևորվել։ Ըստ Rate.am-ի, 2020թ. տարեկան միջին տվյալներով ռուբլին արժեցել է 6.64 դրամ, իսկ 2021թ. տարեկան տվյալներով հասել է 6.84 դրամի։ Ռուս-ուկրաինական հակամարտության հետևանքով ՌԴ-ի նկատմամբ արևմուտքի պատժամիջոցների ֆոնին ռուսական ռուբլին կտրուկ արժեզրկվեց։ Սակայն հիմա այն կրկին սկսել է բարձրանալ. ըստ Կենտրոնական բանկի՝ միջինացված տվյալներով այս տարվա ընթացքում ռուբլու փոխարժեքը 6.09 դրամ էր, միայն այսօր՝ 6.99 դրամ։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում տնտեսագետ Մերի Հովսեփյանը հիշեց, որ ռուբլու կտրուկ տատանումներ տեղի էին ունեցել 2014-2015թթ. նավթի գների կտրուկ փոփոխությունների և ՌԴ նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների առաջին փաթեթի ներդրմամբ։ «Դրանից հետո ռուբլին կտրուկ արժեզրկվեց ու, հետագայում, աստիճանաբար Ռուսաստանի տնտեսությունը որոշակի դիմադրողականության բուֆերներ ձևավորեց, որի արդյունքում ռուբլու փոխարժեքն աստիճանաբար կայունացավ, սակայն նախկին մակարդակին, որքան մինչ 2014թ. էր, այդպես էլ չհասավ։ Վերջին տարիներին՝ պայմանավորված ճգնաժամային իրավիճակով ու մի շարք այլ հանգամաքներով, դրանք, բնականաբար, պարբերաբար տատանվել են»։
Անդրադառնալով Ռուսաստանին ուղղված վերջին պատժամիջոցներին՝ տնտեսագետն ասաց. «Արդեն ռուսական պատժամիջոցների փաթեթը, որը երբևէ կիրառված ամենածանր փաթեթն էր թե՛ Ռուսաստանի տնտեսության նկատմամբ, թե՛, առհասարակ, երբևէ կիրառված պատժամիջոցների տեսանկյունից, միանգամից կտրուկ արժեզրկեց ռուսական ռուբլին։ Հիմա արժևորումն էլ մենք նկատում ենք, որ ռուսական տնտեսությունը որոշակի առումով ադապտացվում է ստեղծված իրավիճակին և փորձում հնարավորինս մեղմել, զսպել տնտեսական կորուստներն ու ռիսկերը»։

Рубль в последние дни начал расти
В последние дни российский рубль начал расти. По данным Rate.am, в 2020 г. по среднегодовым данным рубль стоил 6,64 драма, а в 2021г. по годовым данным он достиг 6,84 драма. Из-за российско-украинского конфликта российский рубль резко обесценился на фоне западных санкций против России. Но сейчас он снова начал расти. По данным ЦБ, по усредненным данным курс рубля в этом году был 6,09 драма, сегодня он уже вырос до - 6,99 драма.
В беседе с Radar Armenia экономист Мэри Овсепян напомнила, что резкие колебания курса рубля имели место в 2014-2015 годах. С введением первого пакета санкций против России резко изменились цены на нефть. «После этого рубль резко обесценился, а в дальнейшем российская экономика постепенно сформировала буфер некоторого сопротивления, в результате чего курс рубля постепенно стабилизировался, но не на прежнем уровне, каким был в 2014 году. В последние годы в связи с кризисной ситуацией и рядом других обстоятельств они, естественно, курс регулярно колебался».
Ссылаясь на недавние санкции против России, экономист отметил.«Уже пакет российских санкций, который был самым тяжелым пакетом, когда-либо применявшимся как к российской экономике, так и в целом с точки зрения применяемых санкций, сразу девальвировал российский рубль. «Сейчас мы отмечаем оценку того, что российская экономика в какой-то степени адаптируется к текущей ситуации, пытаясь максимально ее смягчить, обуздать экономические потери и риски » .