Moody's-ը Հայաստանի համար կանխատեսում է կայունից դեպի բացասական վարկունակություն
2022 թվականի մարտի 24-ին Moody's Investors Service-ը (“Moody's”) վերանայել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության վարկունակությունը՝ հաստատելովBa3 տեղական և արտարժույթով երկարաժամկետ թողարկողների, ինչպես նաև արտարժույթով չապահովված բարձր ցուցանիշների համար։ Միևնույն ժամանակ, Moody's-ը փոխել է կանխատեսումը կայունից դեպի բացասական: Վերջին անգամ միևնույն վարկունակության վարկանիշ Հայաստանը գրանցել էր 2015 թվականին, երբ դարձյալ Ռուսաստանի տնտեսությունն անկումային վիճակում էր։
ՀՀ վարկունակության Moody's-ի բացասական գնահատականը պայմանավորված է աճող ռիսկերով, քանի որ Հայաստանի տնտեսական աճի կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարը մեծ կախվածություն ունի Ռուսաստանի տնտեսական իրավիճակից։ Մասնավորապես՝ 2022 թվականի համար կանխատեսվում է ՌԴ տնտեսության 5-10 տոկոսի չափով անկում։
2021 թվականին Հայաստանի արտահանումը Ռուսաստան կազմել է 845 մլն ԱՄՆ դոլար կամ ՀՆԱ-ի մոտ 6 տոկոսը, միաժամանակ Ռուսաստանից ստացվող տրանսֆերտները նույնպես զգալի են՝ կազմելով 867 մլն ԱՄՆ դոլար կամ ՀՆԱ-ի մոտ 6 տոկոսը: Ուշագրավ է, որ Moody's-ը կանխատեսում է, որ 2022 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ի իրական աճը կնվազի մինչև 1,8 տոկոսով, իսկ 2023 թվականին՝ մոտ 3 տոկոսով. նախկին կանխատեսումը կազմում էրտարեկան 5-5,5 տոկոս աճ:Օրերս ՀՀ կենտրոնական բանկը նույնպես վերանայեց Հայաստանի տնտեսական աճի վերաբերյալ իր կանխատեսումը՝ 5,3 տոկոսից իջեցնելով 1,6-ի։
2022 թվականին Հայաստանիվարկունակության նվազման վրա ազդելու է նաև Ռուսաստանից եկող տրանսֆերտների կրճատումն ու ռուբլու արժեզրկումը: Մասնավորապես՝ Moody's-ն ակնկալում է, որ 2022 թվականին տրանսֆերտների ընդհանուր ծավալը (ներառյալ այլ աղբյուրներից) կկրճատվի 20-30 տոկոսով, հակառակ ավելի վաղ կանխատեսումների, համաձայն որոնց՝ տրանսֆերտները կմնային մոտավորապես նույն մակարդակի վրա: Սա ուղղակի կհանգեցնի տնային տնտեսությունների սպառման կրճատման: Զուգահեռաբարարտահանումը նույնպես կկրճատվի Ռուսաստանի ցածր պահանջարկի պատճառով՝ հետագայում ազդելով իրական ՀՆԱ-ի աճի վրա:
Moody's-ն այն տեսակետին է, որ Ռուսաստանի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցները կպահպանվեն երկար ժամանակ: Հետևաբար, Ռուսաստանից տրանսֆերտները և արտահանումները դժվար թե վերականգնվեն նախկին մակարդակին: Ինչևէ, Հայաստանի տնտեսությանկայունությունը կախված կլինի, թե ՀՀ կառավարությունըորքան արդյունավետ կդիմակայի առաջացած մարտահրավերներին։
Moody's-ը նշում է նաև, որ հարկաբյուջետային կոնսոլիդացիան կկասեցվի, այսինքն՝ Հայաստանի պարտքային բեռը միջնաժամկետ կտրվածքով ավելի բարձր մակարդակի վրա կկայունանա, քան նախկինում պլանավորվում էր՝նկատի ունենալով եկամուտների վրա ազդող ավելի անբարենպաստ տնտեսական հեռանկարները: Հայաստանի տնտեսության ավելի ցածր աճի պատճառով Moody's-ը կանխատեսում է, որ 2022 և 2023 թվականներին պետական բյուջեի դեֆիցիտը կմնա անփոփոխ՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 4-4,5 տոկոս։ Այն դեպքում, երբ նախկինում ակնկալվում էր, որ 2022-ին դեֆիցիտը կնվազեր մինչև 3 տոկոս։
Moody's-ը գնահատում է, որ 2022-2024 թվականներին պետական պարտքը կկայունանա ՀՆԱ-ի շուրջ 62-63 տոկոսի շրջանակում՝ 2021-ի ՀՆԱ-ի 60,3 տոկոսի փոխարեն: ՀՀ կառավարությունը դեռևս չի հայտարարելտնտեսությանաջակցման լրացուցիչ ծախսերի մասին, որը հավելյալ ծախսեր կպահանջի՝ ավելացնելով պետական պարտքը։Հարկ է հիշեցնել, որ 2022 թվականի փետրվարի 28-ի դրությամբ ՀՀ պետական պարտքը կազմել է 9 մլրդ 324,3 մլն ԱՄՆ դոլար։
Ամփոփելով՝ Moody's-ը հայտարարում է, որՀայաստանի հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ունի արժութային բարձր ռիսկեր, քանի որ պետական պարտքի 70 տոկոսնարտարժութային է: Հետևաբար, դրամի կտրուկ արժեզրկումը կդժվարեցնի պետական ​​պարտքի սպասարկումը, միևնույն ժամանակ կավելացնի բանկային հատվածի ռիսկերը՝ հաշվի առնելով Հայաստանի տնտեսության դոլարիզացիայի բարձր մակարդակը:

Moody's изменило прогноз кредитоспособности Армении от стабильного к отрицательному
Агентство Moody's Investors Service (Moody's) 24 марта 2022 года пересмотрело кредитоспособность правительства Республики Армения, утвердив рейтинг для долгосрочных эмитентов в местной и иностранной валюте на уровне Ва3, а также необеспеченных иностранной валютой высоких показателей. Одновременно Moody's изменило прогноз от стабильного к отрицательному. В последний раз Армения регистрировала такой же кредитный рейтинг в 2015 году, когда экономика России вновь пребывала в упадочном состоянии.
Отрицательная оценка кредитоспособности Армении агентством Moody's обусловлена растущими рисками, поскольку краткосрочные и долгосрочные перспективы экономического роста Армении сильно зависят от экономической ситуации в России. А для 2022 года российской экономике прогнозируют спад в размере 5-10%.
В 2021 году экспорт Армении в Россию составил 845 млн. долларов или около 6% ВВП, при этом трансферты, получаемые из России, также значительные, они составляют 867 млн. долларов или около 6% ВВП. Кстати, Moody's прогнозирует, что в 2022 году реальный рост ВВП Армении понизится до 1,8%, а в 2023 году – примерно на 3%. Предыдущий прогноз составлял 5-5,5% роста в год. На днях Центральный банк Армении также пересмотрел свой прогноз экономического роста в Армении, понизив его с 5,3 до 1,6%.
На понижение кредитоспособности Армении в 2022 году повлияет и сокращение трансфертов из России и девальвация рубля. В частности, Moody's ожидает, что в 2022 году общий объем трансфертов (в том числе и из других источников) сократится на 20-30%, вопреки более ранним прогнозам, согласно которым денежные переводы остались бы примерно на одном уровне. Это просто приведет к сокращению потребления домохозяйств. Параллельно из-за низкого спроса со стороны России сократится и экспорт, повлияв в дальнейшем на рост реального ВВП.
Moody's считает, что международные санкции в отношении России сохранятся еще долгое время. Следовательно, денежные переводы и экспорт из России вряд ли вернутся к прежнему уровню. Стабильность экономики Армении будет зависеть от того, насколько эффективно правительство республики сможет противостоять появившимся вызовам.
Moody's также отмечает, что налогово-бюджетная консолидация будет приостановлена, то есть долговое бремя Армении в среднесрочной перспективе стабилизируется на более высоком уровне, чем планировалось ранее, учитывая более неблагоприятные экономические перспективы, влияющие на доходы. В связи с более низким ростом экономики Армении Moody's прогнозирует, что дефицит государственного бюджета в 2022 и 2023 гг. останется неизменным и составит 4-4,5% ВВП. Тогда как ранее ожидалось, что в 2022 году дефицит понизится до 3%.
По оценке Moody's, в 2022-2024 годах госдолг стабилизируется  в рамках примерно 62-63% ВВП, вместо 60,3% ВВП в 2021 году. Правительство Армении пока не заявило о дополнительных расходах на поддержку экономики, что потребует дополнительных денег, увеличив госдолг. Напомним, что, по состоянию на 28 февраля 2022 года, государственный долг Республики Армения составлял 9 млрд. 324,3 млн. долларов США.
Подводя итоги, агентство Moody's констатирует, что налогово-бюджетная политика Армении имеет высокие валютные риски, поскольку 70% государственного долга валютное. Следовательно, резкая девальвация драма затруднит обслуживание государственного долга, одновременно повысив риски банковского сектора, с учетом высокого уровня долларизации экономики Армении.