Amazon-ի գործադիր տնօրեն Էնդի Ջեսին 2021թ․ 212,7 միլիոն դոլարի պարգևավճար է ստացել
Amazon-ի գործադիր տնօրեն Էնդի Ջեսին իր պաշտոնավարման առաջին տարում ստացել է 212,7 միլիոն դոլարի պարգևավճար։ Այդ մասին հայտնել է The Wall Street Journal-ը: Պարգևավճարի մեծ մասը Ջեսին ստացել է Amazon-ի 61 հզ բաժնետոմսերի տեսքով, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 211,9 միլիոն դոլար։ Ընկերությունը նշել է, որ գործադիր տնօրենի վարձատրության հիմնական մասը կազմելու են հետաձգված բաժնետոմսերը: Նա կկարողանա 5-10 տարում ստանալ այդ արժեթղթերի 80%-ի ամբողջական իրավունքները։
Ջեսին Amazon-ի գործադիր տնօրեն է նշանակվել 2021թ․ փետրվարին և պարտականությունները ստանձնել հուլիսին՝ փոխարինելով հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսին, ով այժմ նախագահում է Amazon-ի վերահսկիչ խորհուրդը: Ջեսիի աշխատավարձը 2021-ին կազմել է 175 մլն դոլար՝ նույնքան, որքան նախորդ տարի, երբ նա ղեկավարում էր Amazon Web Services (AWS) ամպային հաշվարկների բաժինը։ Նրա վարձատրության չափը 2020-ին կազմել է 35,8 միլիոն դոլար։
Որպես գործադիր տնօրեն՝ Բեզոսի փոխհատուցումը տարեց տարի չի փոխվել և գնահատվել է 1,7 մլն դոլար, այդ գումարը հիմնականում օգտագործվել է հիմնադրի անվտանգությունն ապահովելու համար։

Размер премиального пакета главного исполнительного директора Amazon.com Inc. Энди Джесси по итогам его первого года на этом посту составил $212,7 млн, сообщает The Wall Street Journal.
Большую часть вознаграждения Джесси получил в виде 61 тысячи акций Amazon на общую сумму $211,9 млн, следует из регуляторных документов, доступ к которым получила WSJ.
Компания отметила, что основную часть вознаграждения Джесси на посту СЕО будут составлять акции с отложенным правом собственности. Он сможет получить полные права на 80% этих бумаг через 5-10 лет.
Джесси был назначен гендиректором Amazon в феврале 2021 года, а вступил в должность в июле, сменив на этом посту основателя компании Джеффа Безоса, который сейчас возглавляет наблюдательный совет Amazon.
Заработная плата Джесси в 2021 году составила $175 тысяч., также как и в предыдущем, когда он возглавлял подразделение облачных вычислений Amazon Web Services (AWS). Размер его вознаграждения в 2020 году составлял $35,8 млн.
Компенсация Безоса на посту СЕО не менялась из года в год и оценивалась в $1,7 млн. Эта сумма в основном направлялась на обеспечение безопасности основателя