Tesla-ն գործարան է բացել Գերմանիայում
Tesla-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկը Գերմանիայում պաշտոնապես բացել է ընկերության նոր արտադրամասը, որի կառուցումը արժեցել է ավելի քան 5 մլրդ եվրո: Բացման արարողության ժամանակ Մասկը հայտնել է, որ նոր գործարանը հիմք կհանդիսանա ինչպես էլեկտրամեքենաների, այնպես էլ՝ մարտկոցների արտադրության համար։
Tesla's Gigafactory-ն, որը Բեռլինի մերձակայքում գտնվող Գրյունհեյդե քաղաքում է, մեքենաներ կարտադրի եվրոպական շուկայի համար, որը մինչ այժմ մեքենաներ է ստացել ԱՄՆ-ից և Չինաստանից: Նախատեսվում է, որ ձեռնարկությունը կկարողանա տարեկան արտադրել մինչև 500 հազար էլեկտրամեքենա և ստեղծել մինչև 12 հազար աշխատատեղ: Առաջին փուլում այստեղ կարտադրվեն  Tesla Model Y կոմպակտ քրոսովերներ։
Երեքշաբթի օրը Մասկը հաճախորդներին է հանձնել նոր գործարանում արտադրված առաջին մեքենաներից 30-ը: «Մեր արտադրած յուրաքանչյուր էլեկտրամեքենա կլինի ևս մեկ քայլ՝ դեպի կայուն էներգետիկ ապագա»,- ասել է նա բացման արարողության ժամանակ։ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հավանություն է տվել Tesla-ի գործարանի կառուցմանը՝ հուսալով, որ դա կաջակցի տարածաշրջանի տնտեսությանը։
Փորձագետները, սակայն, նշում են, որ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, որը սրել է բաղադրիչների պակասի խնդիրը, կվատթարացնի Tesla-ի նոր գործարանի արտադրական հնարավորությունները։ «Tesla-ն չի կարող ամբողջությամբ մեկուսացնել իրեն մատակարարման խափանումների խնդրից»,- ասել է Ավտոմոբիլային կառավարման կենտրոնի տնօրեն Ստեֆան Բրատցելը։
Գերմանական CAR Center Automotive Research-ի փորձագետներն ակնկալում են, որ Tesla-ի գերմանական գործարանը այս տարի կարտադրի առնվազն 100 հզ ավտոմեքենա, իսկ 2023-ից արտադրությունը կտրուկ կաճի։

Tesla открыла завод в Германии
Генеральный директор Tesla Илон Маск официально открыл новый завод в Германии, строительство которого обошлось более чем в 5 миллиардов евро. Во время церемонии открытия Маск сообщил, что новый завод станет базой для производства как электромобилей, так и аккумуляторов.
Гигафабрика Tesla, расположенная в Грюнхайде, недалеко от Берлина, будет производить автомобили для европейского рынка, на который до сих пор поступали автомобили из США и Китая. Предусматривается, что предприятие сможет выпускать до 500 тысяч электромобилей в год и создавать до 12 тысяч рабочих мест. На первом этапе здесь будут выпускать компактные кроссоверы Tesla Model Y.
Во вторник Маск передал покупателям 30 первых автомобилей, произведенных на новом заводе. «Каждый электромобиль, который мы производим, будет шагом к устойчивому энергетическому будущему», — сказал он на церемонии открытия. Канцлер Германии Олаф Шольц одобрил строительство завода Tesla, надеясь, что это поддержит экономику региона.
Эксперты, однако, отмечают, что ситуация вокруг Украины, обострившая проблему нехватки комплектующих, ухудшит производственные мощности нового завода Tesla. «Tesla не может полностью изолировать себя от проблемы перебоев с поставками», — сказал Стефан Братцель, директор Центра автомобильного контроля.
Эксперты немецкого CAR Center Automotive Research ожидают, что немецкий завод Tesla в этом году выпустит не менее 100 тысяч автомобилей, а с 2023 года производство резко увеличится.