«Xiaomi»-ի շահույթը կրճատվել է 72%-ով
Էլեկտրոնիկա արտադրող չինական «Xiaomi Corp․»-ը չորրորդ եռամսյակում կտրուկ կրճատել է իր զուտ շահույթը՝ խոշոր դուրսգրումների պատճառով, մինչդեռ ընկերության եկամուտներն աճել են: «Անցած եռամսյակի զուտ շահույթը նվազել է մինչև 2,44 մլրդ յուան ​​(383,9 մլն դոլար)՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 8,8 մլրդ յուանի համեմատ»,- ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ: Շահույթի անկման պատճառ է դարձել 3,14 մլրդ յուանի ներդրումների դուրսգրումը։
Միևնույն ժամանակ, ընկերության հասույթը՝ տարեկան կտրվածքով, աճել է 21%-ով և կազմել 85,58 մլրդ յուան: Եկամուտների աճն ապահովվել է ինչպես ֆիզիկական առումով, այնպես էլ վաճառքի գների աճով։ Ընկերությունը նշել է, որ անցյալ տարի արտասահմանյան գործառնություններից ստացված եկամուտն աճել է 33,7%-ով և կազմել 163,6 մլրդ յուան՝ կազմելով «Xiaomi»-ի ընդհանուր եկամուտի 49,8%-ը:
Անցյալ տարի ընկերությունը վաճառել է 190,3 միլիոն հեռախոս, ինչը 30%-ով ավելի է 2020թ. համեմատ: Սա ռեկորդային աճ է սմարթֆոնների աշխարհի 5 առաջատարների շրջանում։ «Canalys»-ի գնահատականներով՝ «Xiaomi»-ն 2021 թվականին աշխարհում առաջատար սմարթֆոններ արտադրողների ցանկում զբաղեցրել է երրորդ տեղը՝ շուկայի 14,1% մասնաբաժնով։

Прибыль Xiaomi упала на 72%
Китайский производитель электроники Xiaomi Corp резко сократил чистую прибыль в четвертом квартале из-за крупных списаний, при этом выручка компании увеличилась. «Чистая прибыль за последний квартал упала  с 8,8 млрд юаней за аналогичный период прошлого года до 2,44 млрд юаней ($383,9 млн)», — говорится в сообщении компании. Причиной снижения прибыли стало списание инвестиций в размере 3,14 млрд юаней.
При этом выручка компании в годовом исчислении увеличилась на 21% до 85,58 млрд юаней. Рост доходов был обеспечен как в натуральном выражении, так и за счет повышения отпускных цен. Компания отметила, что в прошлом году выручка от зарубежных операций увеличилась на 33,7% до 163,6 млрд юаней, что составляет 49,8% от общей выручки Xiaomi.
В прошлом году компания продала 190,3 млн телефонов, что на 30% больше, чем в 2020 году.  Это рекордный рост среди 5 мировых лидеров по производству смартфонов. По данным Canalys, Xiaomi заняла третье место в списке ведущих производителей смартфонов в мире в 2021 году с долей рынка 14,1%.