ԵՄ-ն և Մեծ Բրիտանիան հետաքննում են Google-ի և Facebook-ի հնարավոր դավադրությունը գովազդային շուկայում
ԵՄ-ի և Մեծ Բրիտանիայի հակամենաշնորհային իշխանությունները պաշտոնական հետաքննություն են սկսել Google-ի և Facebook-ի նկատմամբ՝ կապված առցանց գովազդի շուկայում տեխնոլոգիական հսկաների պայմանավորվածությունների հետ: Եվրահանձնաժողովը և Մեծ Բրիտանիայի Մրցակցության և շուկաների մարմինը հայտնել են, որ ուսումնասիրում են Google-ի և Facebook-ի միջև 2018թ․ համաձայնագրի վերաբերյալ տեղեկատվությունը, որն առաջին անգամ հայտնվեց ԱՄՆ-ի պետական ​​հակամենաշնորհային հայցով, որը ներկայացվել էր 2020-ի վերջին՝ Google-ի դեմ:
Հայցում ասվում է, որ Google-ը Facebook-ին հատուկ պայմաններ է տրամադրել՝ գովազդային աճուրդներին մասնակցելու համար, որոնց ընթացքում ընկերությունը որոշում է, թե որ գովազդը որ օգտատիրոջը ցուցադրի, փոխարենը Facebook-ը չօգտագործի տեխնոլոգիա, որը կարող է մրցակցել Google-ի հետ առցանց գովազդի շուկայում: Ե՛վ Alphabet, և՛ Meta հարթակները հերքում են, որ Google-ը Facebook-ին որևէ նախապատվություն տվել է:
«Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից պաշտոնական հետաքննության բացումը ընթացակարգային քայլ է, որին կարող են հետևել մեղադրանքներ, եթե կարգավորողները հաստատեն սխալ արարքը: Այնուամենայնիվ, կա նաև հավանականություն, որ մեղադրանքներ չլինեն»․ նշում է The Wall Street Journal-ը։

ЕС и Великобритания расследуют возможный сговор Google и Facebook на рекламном рынке
Антимонопольные органы ЕС и Великобритании начали официальное расследование в отношении Google и Facebook в связи со сделками технологических гигантов на рынке онлайн-рекламы. Европейская комиссия по Конкуренции и Управлению по рынкам объявила, что изучает Google и Facebook с 2018 года․
О возможном соглашении между компаниями впервые стало известно из иска нескольких американских штатов, направленного в Федеральный суд Восточного округа Техаса в декабре 2020 года. Сама договоренность была предположительно достигнута в сентябре 2018 года и впоследствии получила кодовое название «Голубой джедай» (Jedi Blue).
Регуляторы утверждают, что Meta отказалась от поддержки ряда конкурирующих с рекламной платформой Google бирж, а взамен получила особые преимущества, в частности на аукционах, что позволяет ее клиентам эффективнее покупать рекламу через Meta Audience Network.
Малые технологические компании были исключены из открытого рекламного аукциона, что «препятствовало конкуренции на рынке показа онлайн-рекламы», говорится в иске.
Информация о соглашении впервые появилась в антимонопольном иске штата США, поданном в конце 2020 года против Google.
«Начало официального расследования Европейской комиссией — это процессуальный шаг, по которому компании могут быть привлечены к ответственности, если регулирующие органы докажут правонарушение. Однако есть вероятность, что обвинений не будет». отмечает The Wall Street Journal.