JCB վճարային համակարգը այլընտրանք չի դառնա Visa-ին և Mastercard-ին
«Ռուսաստանում թողարկված JCB քարտերը չեն սպասարկվի արտասահմանում, այլ երկրներում թողարկվածները՝ Ռուսաստանում»,- ասվել է հաղորդագրության մեջ։
Nikkei թերթի տվյալներով՝ այս միջոցներն ուժի մեջ կմտնեն մարտի 14-ից։
JCB-ն ստեղծվել է 1961 թվականին, Ճապոնիայի խոշորագույն վճարային համակարգն է և աշխարհի յոթ առաջատար վճարային համակարգերից մեկը: Քարտերի ընդունման կետերի թվով այն աշխարհում երրորդ տեղն է զբաղեցնում վճարային համակարգերի շարքում։ JCB-ի քարտերն ընդունվում են վճարման համար 190 երկրում։
Հատկանշական է, որ այն բանից հետո, երբ Visa և Mastercard միջազգային վճարային համակարգերը որոշեցին դադարեցնել իրենց աշխատանքը Ռուսաստանում, JCB-ն դիտարկվում էր որպես այլընտրանք այս համակարգերին։ Մասնավորապես, JCB քարտերը կարող էին փոխարինել Visa-ին և Mastercard-ին։ JCB քարտերը թողարկվում էին ռուսաստանյան որոշ բանկերի կողմից: Բացի այս Ռուսաստանում թողարկվում էին «Мир»-JCB քոբրենդինգային քարտերը:

Платежная система JCB не станет альтернативой Visa и Mastercard
«Карты JCB, выпущенные в России, не будут обслуживаться за рубежом, карты, выпущенные в других странах, не будут обслуживаться в России», — говорится в сообщении.
Как сообщает газета Nikkei, эти меры вступят в силу 14 марта.
Основанная в 1961 году, JCB является крупнейшей платежной системой Японии и одной из семи ведущих платежных систем мира. Это третья по величине платежная система в мире по количеству точек приема карт. Карты JCB принимаются к оплате в 190 странах мира.
Примечательно, что после того, как международные платежные системы Visa и Mastercard решили прекратить свою деятельность в России, JCB рассматривался как альтернатива этим системам. В частности, карты JCB могли бы заменить Visa и Mastercard. Карты JCB были выпущены некоторыми российскими банками. Кроме того, в России выпущены кобрендинговые карты «Мир-JCB».