Ռուսական ԿԲ-ն տոկոսադրույքը աննախադեպ բարձրացրել է տարեկան 9,5%-ից մինչև 20%
Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) տնօրենների խորհուրդը որոշել է 2022 թվականի փետրվարի 28-ից հիմնական տոկոսադրույքը բարձրացնել տարեկան 9,5%-ից մինչև 20%: ԿԲ-ն նման որոշման անհրաժեշտությունը բացատրել է Ռուսաստանի տնտեսության համար արտաքին պայմանների «արմատական փոփոխությամբ»։
Ինչպես պարզաբանել են ԿԲ-ից, հիմնական տոկոսադրույքի կտրուկ աճը կհանգեցնի ռուսաստանյան բանկերում ավանդների տոկոսադրույքների նույնքան լուրջ աճի, ինչը պետք է փոխհատուցի ավանդատուներին «դեվալվացիոն և գնաճային ավելացող ռիսկերը»:
Կարգավորիչն այս քայլին է դիմել արտահերթ նիստի ժամանակ՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական գործողության հետևանքով շուկաների փլուզման ու ռուսաստանյան խոշոր բանկերի և, ինչն ավելի կարևոր է, հենց Կենտրոնական բանկի դեմ պատժամիջոցների կիրառման ֆոնին:
Ավանդաբար տոկոսադրույքին նվիրված նիստը պետք է կայանար մարտի 18-ին։ Վերջին անգամ Կենտրոնական բանկը տոկոսադրույքի վերաբերյալ արտահերթ որոշում էր կայացրել 2014 թվականի դեկտեմբերին․ այն ժամանակ կեսգիշերից հետո ռուբլու փլուզման ֆոնին նա հայտարարեց տոկոսադրույքը 10,5-ից մինչև 17% բարձրացնելու մասին: Հիմնական տոկոսադրույքի նոր ցուցանիշը՝ 20%, բացարձակ ռեկորդ է Ռուսաստանի պատմության մեջ։
Կենտրոնական բանկը մտադիր է ապագայում փոխել հիմնական տոկոսադրույքը՝ «ելնելով արտաքին և ներքին պայմաններից եկող ռիսկերի գնահատումից», ինչպես նաև ֆինանսական շուկաների արձագանքից այդ սպառնալիքներին՝ հաշվի առնելով «գնաճի փաստացի եւ սպասվող դինամիկան»,- ասված է հայտարարության մեջ։

ЦБ РФ повысил процентную ставку с 9,5% до 20% годовых
Совет директоров Банка России (ЦБ) принял решение о повышении ключевой процентной ставки с 9,5% годовых до 20% с 28 февраля 2022 года. В ЦБ объяснили необходимость такого решения «радикальным изменением» внешних условий для российской экономики.
По мнению ЦБ, резкое повышение ключевой ставки приведет к не менее серьезному росту ставок по депозитам в российских банках, что должно компенсировать вкладчикам «возрастающие риски девальвации и инфляции».
На этот шаг регулятор пошел во время специального заседания после обвала рынков после российской военной операции на Украине и, что более важно, введения санкций против ЦБ.
Традиционно заседание, посвященное процентной ставке, должно было состояться 18 марта. Последний раз ЦБ принимал внеочередное решение по процентным ставкам в декабре 2014 года ․ В полночь на фоне обвала рубля он объявил о повышении процентной ставки с 10,5 до 17%. Новая ставка ключевой процентной ставки в размере 20% является абсолютным рекордом в истории России.
Центральный банк намерен изменить ключевую процентную ставку в будущем «исходя из оценки рисков со стороны внешних и внутренних условий», а также реакции финансовых рынков на эти угрозы с учетом «фактической и ожидаемой динамики инфляции», — говорится в сообщении.