SWIFT. ի՞նչ է դա և ինչո՞ւ են Ռուսաստանին անջատում դրանից
SWIFT-ը նշանակում է «Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication». անվտանգ հաղորդագրությունների համակարգ, որը հեշտացնում է արագ, անդրսահմանային դրամական փոխանցումներն ու վճարումները: Ստանդարտացված SWIFT անվտանգ հաղորդագրությունների համակարգը մեծ վստահություն է վայելում և թույլ է տալիս բանկերին արագ մշակել մեծ ծավալի գործարքներ: Բելգիական համակարգը ստեղծվել է 1970թ., և ներառում է այն օգտագործող հազարավոր ֆինանսական հաստատություններ: Հենց այն դարձավ միջազգային ֆինանսական հաղորդակցության հիմքը։ 2020թ. SWIFT հարթակի միջոցով օրական ուղարկվել է մոտ 38 մլն հաղորդագրություն։ Այս համակարգի միջոցով ամեն տարի փոխանցվում են տրիլիոնավոր եվրոներ։ SWIFT-ը ունի նաև իր այլընտրանքները: Օրինակ, Ռուսաստանն ու Չինաստանն օգտագործում են իրենց սեփական համակարգերը, որոնք աշխատում են նույն ձևով, բայց դրանք գլոբալ առումով հաջողակ չեն:
Ո՞րն է SWIFT-ից անջատվելու վտանգը
Եթե ​​ռուսական բանկերին արգելվի օգտվել SWIFT-ից, ապա նրանց համար շատ ավելի դժվար կլինի մուտք գործել աշխարհի ֆինանսական շուկաներ։ Արդյունքում, ռուսաստանյան բիզնեսի և երկրում բանկային հաշիվներ ունեցող անձանց համար շատ ավելի դժվար կլինի, թեև ոչ անհնար, ապրանքներ ներմուծել և արտահանել, վարկ վերցնել և ներդրումներ կատարել արտասահմանում:
Մոտ 300 ռուսական բանկեր և ֆինանսական հաստատություններ միջբանկային փոխանցումների համար օգտագործում են SWIFT համակարգը։ Ֆինանսական հաստատությունների աշխատանքի արգելքը նոր նախադեպ չի դառնա։ Իրանական որոշ բանկերի արգելվել է մուտք գործել SWIFT 2019թ.՝ ԱՄՆ պատժամիջոցների պատճառով։
SWIFT-ից անջատումը կազդի ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև Եվրոպայի տնտեսության վրա։ Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Քրիստիան Լինդները ARD հեռուստառադիոընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ այդ պատժամիջոցները հղի են այնպիսի հետևանքներով, որ գուցե հնարավոր է «Գերմանիան դադարեցնի գազ և այլ հումք ստանալ Ռուսաստանից»։ Հաղորդվում է, որ այս մտահոգությունը կիսում են ԵՄ մյուս երկրները՝ Իտալիան, Հունգարիան, Կիպրոսը և Լատվիան:
Ռուսաստանին SWIFT-ից անջատելը կարող է մղել նրան հետևել չինական սցենարին կամ նույնիսկ գտնել բլոկչեյնի վրա հիմնված լուծումներ, - հաղորդում է Euronews-ը։

SWIFT расшифровывается как «Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication» (Общество всемирных межбанковских финансовых телекоммуникаций). Это безопасная система обмена сообщениями, которая обеспечивает быстрые трансграничные денежные переводы и платежи. Стандартизированная система безопасного обмена сообщениями SWIFT пользуется большим доверием и позволяет банкам быстро обрабатывать большие объемы транзакций.
Бельгийская система была создана в 1970 году и включает в себя тысячи финансовых учреждений, которые ее используют. Он стал основой международной финансовой коммуникации. Ежедневно через платформу SWIFT отправляется около 38 миллионов сообщений.
Ежегодно через эту систему переводятся триллионы евро. SWIFT также имеет свои альтернативы. Например, Россия и Китай используют свои собственные системы, которые работают одинаково, но они не пользуются успехом в глобальном масштабе.
Каков риск отключения от SWIFT?
Если российским банкам запретят использовать SWIFT, им будет намного сложнее выйти на мировые финансовые рынки. В результате российским бизнесменам будет намного сложнее, если не невозможно, импортировать, экспортировать, брать кредиты и инвестировать в товары за рубежом.
Около 300 российских банков и финансовых учреждений используют систему SWIFT для межбанковских переводов. Запрет работы финансовых учреждений не станет новым прецедентом. Некоторым иранским банкам запретили участвовать в SWIFT в 2019 из-за санкций США.
Отключение от SWIFT затронет не только экономику России, но и экономику Европы. Министр финансов Германии Кристиан Линднер заявил в интервью ARD TV, что санкции чреваты возможностью того, что «Германия перестанет получать газ и другое сырье из России». Сообщается, что эту озабоченность разделяют и другие страны ЕС - Италия, Венгрия, Кипр и Латвия.
Выход России из SWIFT может вынудить ее прибегнуть к китайскому сценарию или даже найти решения на основе блокчейна, сообщает Euronews.