«Դեմիրալի որակազրկումը ոչ ե ֆուտբոլիստի, այլ Թուրքիայի դեմ էր»․ Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ՈՒԵՖԱ-ի կողմից Եվրոպայի առաջնությունում թուրք ֆուտբոլիստ Մերիհ Դեմիրալի որակազրկումը քաղաքական դրդապատճառներով որոշում է անվանել, որը ստվեր է գցում մրցաշարի վրա։ Այս մասին պետության ղեկավարը հայտարարել է Գերմանիա կատարած ուղևորությունից վերադառնալիս՝ ինքնաթիռում գտնվող լրագրողների հարցերին ի պատասխան։
Նրա խոսքով՝ Դեմիրալի որակազրկումն ուղղված էր ոչ այնքան հենց իր ֆուտբոլիստի, որքան Թուրքիայի դեմ։ Էրդողանը նշել է, որ Թուրքիայի ազգային հավաքականը «փայլուն խաղով է պատասխանել իր նկատմամբ ցուցաբերված անարդարությանը»։
Հիշեցնենք, որ Դեմիրալը որակազրկվել էր Ավստրիայի ընտրանու հետ խաղում գոլը նշելիս «Գորշ գայլերի» ժեստի ցուցադրման համար։ Թուրքիայի հավաքականը դուրս է մնացել Եվրոպայի առաջնությունից՝ քառորդ եզրափակչում զիջելով Նիդերլանդների հավաքականին։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал дисквалификацию УЕФА турецкого футболиста Мериха Демирала с чемпионата Европы политически мотивированным решением, бросающим тень на турнир. Об этом глава государства заявил, возвращаясь из поездки в Германию, отвечая на вопросы журналистов в самолете.
По его словам, дисквалификация Демирала была направлена не столько против футболиста, сколько против Турции. Эрдоган отметил, что сборная Турции "ответила на проявленную к ним несправедливость блестящей игрой".
Напомним, Демираля дисквалифицировали за проявление жеста "Серые волки" во время празднования гола в матче со сборной Австрии. Сборная Турции выбыла из чемпионата Европы, проиграв в четвертьфинале Нидерландам.