Վրաստանի հավաքականը փլեյ-օֆֆում է, Պորտուգալիան և Թուրքիան՝ նույնպես
Եվրոպայի առաջնության խմբային փուլի 3-րդ տուրի վերջին 2 հանդիպումներն անցան անչափ լարված ու հետաքրքիր պայքարում։
Վրաստանը մեծ անակնկալ մատուցեց՝ 2։0 հաշվով հաղթելով Եվրո-2024-ի ֆավորիտներից մեկին՝ Պորտուգալիայի հավաքականին։ Հանդիպման 2-րդ րոպեին Խվիչա Կվարացխելիան գրավեց պորտուգալացիների դարպասը, իսկ 57-րդ րոպեին 11 մետրանոցից դիպուկ էր Ժորժ Միկաուտաձեի հարվածը։
Մյուս խաղում մրցեցին Չեխիայի և Թուրքիայի հավաքականները։ Հանդիպման 20-րդ րոպեին Չեխիայի հավաքականը մնաց 10 հոգով, խաղադաշտից հեռացվեց Անտոնին Բարաքը։ Ընդմիջումից հետո՝ 51-րդ րոպեին, Թուրքիայի ընտրանին բացեց հաշիվը։ Գոլն իր ակտիվում գրանցեց Հաքան Չալխանօղլուն, սակայն 66-րդ րոպեին Թոմաշ Սոուչեկը հավասարեցրեց հաշվի հավասարակշռությունը՝ 1։1։ Մրցավարի ավելացրած 4-րդ րոպեին թուրքերը կարողացան հաղթանակ կորզել։ Գոլը խփեց Ջենք Թոսունը։
F խմբում Պորտուգալիայի և Թուրքիայի հավաքականները գրավեցին համապատասխանաբար առաջին և երկրորդ տեղերը և փլեյ-օֆֆում են։ Վրաստանի ընտրանին վաստակած 4 միավորով գրավեց 3-րդ տեղը, սակայն դուրս եկավ 1/8 եզրափակիչ՝ ամենաշատ միավորներ հավաքած և 3-րդ տեղը գրաված հավաքականների կանոնով։ Չեխիան լքում է պայքարը։

The last two matches of the third round of the European Championship's group stage were extremely tense and interesting.
Georgia surprised everyone by defeating Portugal, one of the favorites of Euro-2024, 2:0. In the second minute of the match, Khvicha Kvaratskhelia scored the Portuguese goal, and in the 57th minute, Georges Mikautadze's shot from the penalty spot was accurate.
The Czech and Turkish teams competed in the other match. In the 20th minute of the game, the Czech team was left with ten people, and Antonin Barak was removed from the field. After the break, in the 51st minute, the Turkish national team opened the scoring. Hakan Çalhanoğlu scored the goal, but in the 66th minute, Tomas Soucek equalized the balance of the score, 1:1. In the 4th minute, added by the referee, the Turks could win. Cenk Tosun scored the goal.
In Group F, Portugal and Turkey took first and second place, respectively, and are in the playoffs. The Georgian national team took 3rd place with 4 points but went to the 1/8 finals according to the rule of the teams that scored the most and took 3rd place. The Czech Republic leaves the fight.
By the way, Georgia will appear in the 1/8 finals of the European Championship for the first time in history.