Ազատության արձանի կրկնօրինակը տապալվել է ուժեղ փոթորկի ժամանակ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Դեկտեմբերի 15-ին Բրազիլիայի հարավում ուժեղ փոթորիկ է տեղի ունեցել, որի հետևանքով Ռիո Գրանդե դու Սուլ նահանգի Գուայբա քաղաքում տապալվել է Ազատության արձանի 24 մետրանոց կրկնօրինակը: Այս տեսարանը հայտնվել է սոցիալական ցանցերի բազմաթիվ տեսանյութերում։
Կառույցը, որը տեղադրվել է 2020 թվականին և անցել է ինժեներական սերտիֆիկացում, թեքվել է առաջ՝ նախքան դատարկ ավտոկայանատեղիում փլուզվելը, երբ քամու արագությունը գերազանցել է 90 կմ/ժ-ը։ Ականատեսների արագ գործողությունները՝ տրանսպորտային միջոցները տեղափոխելու համար, կանխել են որևէ վնաս կամ վնասվածք: Գուայիբայի քաղաքապետ Մարսելո Մարանատան սոցիալական ցանցերում հաստատել է փլուզման փաստը՝ ասելով, որ քամու արագությունը հասել է 80-90 կմ/ժ-ի, բայց ոչ ոք չի տուժել Հավանի աշխատակիցների կողմից իրականացված անմիջական մեկուսացման շնորհիվ:
Արձանը համապատասխանում է ամբողջ երկրում իր բոլոր կրկնօրինակներում սահմանված տեխնիկական չափանիշներին, սկսվել է ներքին ստուգում:

Копия Статуи Свободы рухнула во время сильного шторма (ВИДЕО)
15 декабря на юге Бразилии произошел сильный шторм, в результате которого в городе Гуаиба, штат Риу-Гранди-ду-Сул, рухнула 24-метровая копия Статуи Свободы. Эта сцена попала на многочисленные видео в социальных сетях.
Сооружение, которое было установлено в 2020 году и прошло инженерную сертификацию, наклонилось вперед, прежде чем рухнуть на пустой парковке, когда скорость ветра превысила 90 км/ч. Быстрые действия очевидцев по перемещению транспортных средств предотвратили любой ущерб или травмы. Мэр Гуаибы Марсело Мараната подтвердил факт обрушения в социальных сетях, сообщив, что скорость ветра достигала 80-90 км/ч, но никто не пострадал благодаря немедленной изоляции, проведенной сотрудниками Havan.
Статуя соответствовала техническим стандартам, установленным для всех ее копий по всей стране; начата внутренняя проверка.