Դեկտեմբերի 8-ին Հոլիվուդում անակնկալ էր այն, որ «Avatar: Fire and Ash» ֆիլմը չառաջադրվեց «Ոսկե գլոբուսի» հիմնական անվանակարգերում, թեև ընդգրկվեց «Կինեմատոգրաֆիկ և տոմսարկղային ձեռքբերում» անվանակարգում՝ չնայած նրան, որ ֆիլմի պրեմիերան դեռ առջևում է։ Ակնկալվում է, որ այն կդառնա տարվա ամենաեկամտաբեր ֆիլմերից մեկը և կարող է անցնել 2 միլիարդ դոլարի շեմը։
Ֆիլմի ռեժիսոր Ջեյմս Քեմերոնը, ըստ Forbes-ի, արդեն ունի շուրջ 1.1 միլիարդ դոլար կարողություն՝ դառնալով միլիարդատեր ռեժիսորների նեղ շրջանակի անդամ։ Նրա ֆիլմերը՝ «The Terminator»-ից մինչև «Titanic» և «Avatar», համաշխարհային տոմսարկղում ընդհանուր առմամբ ապահովել են մոտ 9 միլիարդ դոլարի եկամուտ։ Ի տարբերություն մյուս միլիարդատեր կինոգործիչների՝ Քեմերոնը իր կարողությունը գրեթե ամբողջությամբ կուտակել է ֆիլմերից ստացված եկամուտների հաշվին։
Forbes-ը նշում է, որ «Avatar: Fire and Ash»-ից Քեմերոնը կարող է ստանալ առնվազն 200 միլիոն դոլար՝ ներառյալ հարկերն ու վճարները։ Ավելի վաղ «Avatar: The Way of Water»-ը նրան բերել էր մոտ 250 միլիոն դոլար եկամուտ։

On December 8, Hollywood was surprised when Avatar: Fire and Ash was not nominated in the main categories of the Golden Globes, although it was included in the Cinematographic and Box Office Achievement category, even though the film's premiere is still ahead. It is expected to become one of the most profitable films of the year and could exceed $2 billion.
The film's director, James Cameron, according to Forbes, already has a fortune of about $ 1.1 billion, becoming a member of a small circle of billionaire directors. His films, from The Terminator to Titanic and Avatar, have collectively earned about $ 9 billion at the global box office. Unlike other billionaire filmmakers, Cameron has amassed his fortune almost entirely from film revenues.
Forbes notes that Avatar: Cameron could earn at least $200 million from "Fire and Ash," including taxes and fees. Earlier, "Avatar: The Way of Water" brought him about $250 million in revenue.