Թալիբները ձերբակալել են չորս երիտասարդ աֆղանցիների՝ Peaky Blinders-ի ոճով հագուստ կրելու համար։
Տղամարդիկ փորձել են բացատրել, որ պարզապես ոգեշնչվել են շոուից։ Սակայն նրանց մեղադրել են «օտար մշակույթ խթանելու» մեջ։
Թալիբները նման վարքագիծը հայտարարել են իսլամական արժեքներին և աֆղանական մշակույթին անհամապատասխան և ձերբակալել են նրանց։
«Մենք մեծ գնով փրկեցինք այս երկիրը կոռումպացված մշակույթի տարածումից, և հիմա մենք կպաշտպանենք այն», - ասել է Թալիբանի խոսնակ Խայբերը։
Արդյունքում, նորաձև տղամարդիկ ստիպված են եղել ներողություն խնդրել ազգային հեռուստատեսությամբ։ Բարոյականության ոստիկանությունը հայտնել է, որ ձերբակալվածները զղջացել են։

The Taliban have arrested four young Afghan men for wearing Peaky Blinders-style clothing.
The men tried to explain that the show inspired them. However, they were accused of “promoting a foreign culture.”
The Taliban have declared such behavior incompatible with Islamic values and Afghan culture and have arrested them.
“We saved this country from the spread of a corrupt culture at great cost, and now we will protect it,” said Taliban spokesman Khyber.
As a result, the fashionable men were forced to apologize on national television. The morality police said the arrested individuals were remorseful.
The Taliban have detained four young Afghans for dressing in a Peaky Blinders–inspired style
— NEXTA (@nexta_tv) December 9, 2025
The men tried to explain that they were simply inspired by the series. But they were accused of “promoting a foreign culture.”