ԱՄՆ-ի Տեխաս նահանգում անցկացված աճուրդում «Սուպերմենի» առաջին պատճենը վաճառվել է 9,12 միլիոն դոլարով, ինչը դարձել է մինչև այժմ վաճառված ամենաթանկ կոմիքսը։
Կոմիքսը հայտնաբերել են երեք եղբայր, երբ անցյալ տարի մաքրել են իրենց մահացած մոր տունը Սան Ֆրանցիսկոյում։ Հավաքածուն պահվել էր տան ձեղնահարկում՝ ծղոտե տուփի մեջ, թերթերի և սավանի տակ։
Heritage Auctions աճուրդային տան կոմիքսների բաժնի փոխնախագահի խոսքով՝ եղբայրները կապ են հաստատել աճուրդի կազմակերպիչների հետ, և ինքն անձամբ է գնացել Սան Ֆրանցիսկո՝ կոմիքսը գնահատելու և փորձագետների առջև ներկայացնելու համար։
«Superman No. 1»-ը թողարկվել է 1939 թվականին՝ Detective Comics ընկերության կողմից, և այսօր հայտնի է աշխարհի ընդամենը մի քանի պահպանված օրինակով։ Կոմիքսը գերազանց վիճակում է՝ ամուր տախտակ, վառ գույներ և կոշտ անկյուններ, ինչը ևս բարձրացրել է դրա արժեքը։

First copy of "Superman" sold for $9.12 million (VIDEO)
The first copy of Superman has sold for $9.12 million at an auction in Texas, making it the most expensive comic book ever sold.
Three brothers discovered the comic while they were cleaning out their deceased mother's house in San Francisco last year. The collection had been stored in a straw box in the house's attic, under newspapers and sheets.
According to the vice president of comics at Heritage Auctions, the brothers contacted the auctioneers, and he personally traveled to San Francisco to evaluate the comic and present it to experts.
"Superman No. 1" was published in 1939 by Detective Comics and is now known for having only a few surviving copies worldwide. The comic is in excellent condition, with strong boards, bright colors, and hard corners, which also increases its value.