Արեգակի վերջին ժայթքման չափը 80 անգամ գերազանցում է Երկրի տրամագիծը
Նոյեմբերի 20-ի գիշերը Արեգակից արձակվել է հսկայական ժայթքում, որի չափերը մոտ 80 անգամ գերազանցում են Երկրի տրամագիծը։
Գիտնականների փոխանցմամբ՝ այս հսկայական կառուցվածքի ձևավորմանը հանգեցրած գործընթացների աղբյուրը գտնվում է Արեգակի հակառակ կողմում և ներկայումս դիտարկման համար անհասանելի է։ Եռօրյա վաղաժամկետում նույն շրջանից արդեն արձակվել էր պլազմայի խոշոր զանգված։
«Չի բացառվում, որ երկու երևույթները՝ նախորդ պլազմային արտազատումն ու այսօրվա հսկայական ժայթքումը, ունեն ընդհանուր ծագում և կապված են նույն ակտիվության կենտրոնի հետ»,- նշել են գիտնականները։

The size of the latest solar eruption is 80 times the diameter of the Earth
On the night of November 20, a massive eruption from the Sun was observed, about 80 times the diameter of the Earth.
According to scientists, the source of the processes that led to the formation of this enormous structure is located on the opposite side of the Sun and is currently inaccessible for observation. Three days earlier, a large mass of plasma had already been released from the same region.
"It is not excluded that both phenomena - the previous plasma release and today's huge eruption - have a common origin and are associated with the same center of activity," the scientists noted.