Նոր բացահայտում. բորոտությունն ԱՄՆ-ում եղել է եվրոպացիների գալուց առաջ
Դարեր շարունակ համարվել է, որ բորոտությունը՝ Հանսենի հիվանդությունը, Ամերիկա է բերվել եվրոպացի գաղութարարների կամ ստրկացված աֆրիկացիների կողմից: Սակայն Science ամսագրում հրապարակված հետազոտությունը հերքում է այդ ենթադրությունը: Միջազգային հետազոտողների խմբի տվյալներով՝ Mycobacterium lepromatosis քիչ հայտնի բակտերիայի տեսակը Ամերիկայի տարածքում գոյություն է ունեցել առնվազն 1000 տարի առաջ՝ եվրոպացիների հետ շփումից առաջ, ինչը փոխում է այդ հիվանդության գլոբալ պատմության պատկերացումները:
Հետազոտությունը վերլուծել է Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայից ստացված մոտ 800 հին և ժամանակակից ԴՆԹ նմուշներ: Գիտնականները հայտնաբերել են M. lepromatosis-ը մարդկային մնացորդներում, որոնք գտնվել են միմյանցից հեռու վայրերում:
M. lepromatosis բակտերիան առաջին անգամ բացահայտվել է 2008 թվականին՝ դոկտոր Սյան-Յան Հանի և նրա գործընկերների կողմից Տեխասի համալսարանի Մ. Դ. Անդերսոնի անվան ուռուցքաբանական կենտրոնում՝ Մեքսիկայից երկու հիվանդների մոտ այն հայտնաբերելուց հետո: Այդ ժամանակից ի վեր հիվանդության դեպքերը գրանցվել են ամբողջ Ամերիկայում, իսկ առանձին դեպքեր՝ Ասիայում և Մեծ Բրիտանիայում: Հնարավոր է՝ ամենաառեղծվածային հայտնագործություններից մեկը կատարվել է 2016 թվականին, երբ անասնաբույժները M. lepromatosis-ը հայտնաբերել են Մեծ Բրիտանիայի կղզիներում՝ կարմիր սկյուռների մոտ: Գենետիկ հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ այդ շտամը, հավանաբար, ծագել է Ամերիկայում և կարող էր Եվրոպա տեղափոխվել XIX դարում:

Discovery: Leprosy existed in the Americas before Europeans arrived
For centuries, leprosy, also known as Hansen’s disease, was believed to have been brought to the Americas by European colonists or enslaved Africans. But a study published in the journal Science challenges that assumption. An international team of researchers has discovered that a previously unknown bacterium, Mycobacterium lepromatosis, was present in the Americas at least 1,000 years before European contact, thereby altering the global history of the disease.
The study analyzed nearly 800 ancient and modern DNA samples from North and South America. The scientists found M. lepromatosis in human remains found in widely separated locations.
M. lepromatosis was first discovered in 2008 by Dr. Xiang-Yang Han and colleagues at the University of Texas MD Anderson Cancer Center after they found it in two patients from Mexico. Since then, cases of the disease have been reported across the Americas, with isolated cases in Asia and the UK. Perhaps one of the most mysterious discoveries came in 2016, when veterinarians found M. lepromatosis in red squirrels on the British Isles. Genetic studies suggest that the strain likely originated in the Americas and was introduced to Europe in the 19th century.