Մարսում կա՞ն սառույցի շերտեր
Գիտնականները ենթադրում են, որ միլիոնավոր տարիներ առաջ Մարսի վրա տեղի ունեցած հզոր հրաբխային պայթյունները կարող էին հսկայական քանակությամբ ջրային գոլորշիներ արտանետել մթնոլորտ, որոնք հետո սառել և կուտակվել են սառույցի տեսքով՝ նույնիսկ հասարակածի մոտ։
Մինչ այժմ Մարսի սառույցը հիմնականում հայտնաբերվել է բևեռներում, սակայն NASA-ի և Եվրոպական տիեզերական գործակալության արբանյակները վերջերս ֆիքսել են հիդրոգենի բարձր մակարդակներ Մարսի հասարակածի շրջանում՝ մատնանշելով հնարավոր թաքնված սառույց։
Արիզոնայի համալսարանի գիտնական Սաիրա Համիդի ղեկավարած թիմը մոդելավորել է այն հրաբխային պայթյունները, որոնք տեղի են ունեցել մոտ 3-4 միլիարդ տարի առաջ։ Արդյունքները ցույց են տվել, որ ընդամենը մեկ եռօրյա ժայթքումը կարող էր առաջացնել մինչև 5 մետր հաստությամբ սառույցի շերտեր։ Եթե այս ենթադրյալ սառույցը իսկապես գոյություն ունի, այն կարող է դառնալ կարևոր ռեսուրս ապագա մարսագնացների համար։

Are there ice sheets on Mars?
Scientists believe that massive volcanic eruptions on Mars millions of years ago could have released large amounts of water vapor into the atmosphere, which then froze and accumulated as ice, even near the equator.
Until now, Martian ice has been found mainly at the poles, but NASA and the European Space Agency satellites have recently detected high levels of hydrogen near the equator of Mars, suggesting the presence of hidden ice.
A team led by Saira Hamid, a scientist at the University of Arizona, simulated volcanic eruptions that occurred about 3-4 billion years ago. The results showed that just one three-day eruption could have produced layers of ice up to 5 meters thick. If this supposed ice really exists, it could become an essential resource for future Mars rovers.