Գիտնականները հայտնաբերել են, որ Երկրի խորքերում կարող են պահպանված լինել նյութեր, որոնք ձևավորվել են մինչև այն հսկայական բախումը, որի արդյունքում առաջացավ Լուսինը։ Հոկտեմբերի 14-ին Nature Geoscience-ում հրապարակված ուսումնասիրության հեղինակները նշել են, որ հայտնաբերված քիմիական հետքերը կարող են լինել մեր մոլորակի վաղ՝ նախաերկրային շրջանի մնացորդներ։
Հետազոտության համաձայն՝ մոտ 4,5 միլիարդ տարի առաջ, երբ արեգակնային համակարգը նոր էր ձևավորվում, Մարսի չափի աստերոիդը բախվել է Երկրին։ Այդ բախման հետևանքով ձևավորվել է Լուսինը, և գիտնականները կարծում էին, որ այդ ժամանակ ոչնչացել են նախաերկրի բոլոր քիմիական հետքերը։
Սակայն ուսումնասիրության ընթացքում հայտնաբերվել է կալիում-40-ի պակաս հնագույն ժայռերում, ինչը, ըստ հետազոտողների, կարող է լինել նախաերկրի նյութի «հետքը»։ Նմուշները վերցվել են Գրենլանդիայից, Կանադայից և Հավայան կղզիներից։ Գիտնականները եզրակացրել են, որ Երկրի խորքերում պահպանվել են նյութեր, որոնք ձևավորվել են մոլորակի ամենավաղ շրջանում՝ միլիարդավոր տարիներ առաջ։

There is the first evidence of the existence of a 4.5 billion-year-old "pre-Earth"
Scientists have discovered that deep inside the Earth, materials that formed before the giant collision that formed the Moon may be preserved. The authors of the study, published in Nature Geoscience on October 14, noted that the chemical traces they found could be remnants of our planet's early, pre-Earth era.
According to the study, about 4.5 billion years ago, when the solar system was forming, a Mars-sized asteroid collided with the Earth. The impact that formed the Moon, and scientists believed that at that time, all traces of early Earth's chemistry were destroyed.
However, the study found a lack of potassium-40 in ancient rocks, which, according to the researchers, could be a "trace" of early Earth material. The samples were taken from Greenland, Canada, and Hawaii. Scientists have concluded that the Earth's depths contain materials that formed in the earliest era of the planet, billions of years ago.