NASA-ի «Ջունո» տիեզերանավը, որը մոտ տասը տարի պտտվում էր Յուպիտերի շուրջ և պատմական տվյալներ էր փոխանցում հսկա մոլորակի մասին, հնարավոր է՝ արդեն դադարեցրել է աշխատանքը։ Սակայն հաստատ տեղեկություն այս մասին չկա։
«Ջունո»-ն արձակվել էր 2011 թվականին և Յուպիտերի ուղեծիր մտել 2016-ին՝ նախատեսված լինելով ընդամենը 20 ամիս աշխատելու համար։ Սակայն այն շարունակել էր գործել գրեթե տասը տարի՝ գիտնականներին փոխանցելով բացառիկ տվյալներ Յուպիտերի մթնոլորտի, մագնիսական դաշտի, օղակների և նրա խոշոր արբանյակների՝ Գանիմեդի, Եվրոպայի և Իոյի մասին։
NASA-ն մի քանի անգամ երկարաձգել էր առաքելությունը։ Այդ ժամկետն արդեն անցել է, սակայն ԱՄՆ կառավարության ֆինանսավորման դադարեցման պատճառով գործակալությունը չի կարող հայտարարել առաքելության ընթացիկ կարգավիճակի մասին։
Եթե առաքելությունը իսկապես ավարտվել է, դա մի քանի տարվա բաց կթողնի գիտական ուսումնասիրությունների մեջ, մինչև հաջորդ խոշոր առաքելության՝ Europa Clipper-ի ժամանումը։ «Եվրոպա Կլիպպեր»-ը մեկնարկել է 2024 թվականի հոկտեմբերին և Յուպիտերին կհասնի 2030-ին՝ Եվրոպա արբանյակը մանրամասն ուսումնասիրելու նպատակով։

The uncertain end of NASA's Juno mission
NASA’s Juno spacecraft, which orbited Jupiter for nearly a decade and returned historic data about the giant planet, may have already ended its mission. But there’s no certainty about that.
Juno was launched in 2011 and entered Jupiter’s orbit in 2016, with an expected 20-month mission. But it continued to operate for nearly a decade, providing scientists with unprecedented data about Jupiter’s atmosphere, magnetic field, rings, and its large moons Ganymede, Europa, and Io.
NASA has extended its mission several times. That deadline has now passed, but the agency is unable to provide a current status update due to a funding freeze from the U.S. government.
If the mission is indeed over, it would leave a gap of several years in scientific studies before the next central mission, the Europa Clipper, arrives. Europa Clipper launched in October 2024 and will arrive at Jupiter in 2030 to study Europa in detail.