56-ամյա ճապոնացի Կոյիչի Մացուբարան տարեկան վաստակում է մոտ 30 միլիոն իեն, ինչը կազմում է շուրջ 267 հազար դոլար, անշարժ գույքից և ներդրումներից, սակայն այդուամենայնիվ չի թողնում իր հավաքարարի աշխատանքը։ Այս մասին գրում է South China Morning Post-ը։
Նրա խոսքով՝ մաքրությամբ է զբաղվում, որպեսզի ակտիվ և առողջ մնա։ «Մաքրողի աշխատանքը փող վաստակելու համար չէ. դա ակտիվ մնալու ձգտում է»,- ասում է նա։
Մացուբարան մաքրում է հասարակական վայրեր և տեխնիկական սպասարկում է իրականացնում բազմաբնակարան շենքում՝ Տոկիոյում։ Նա աշխատում է շաբաթը երեք օր՝ օրական չորս ժամ։
Մաքրողի աշխատանքը նրան բերում է ամսական 100 հազար իեն կամ մոտ 890 դոլար, ինչն զգալիորեն պակաս է Տոկիոյի միջին աշխատավարձից՝ 350 հազար իեն, այսինքն՝ մոտ 3125 դոլար։
«Ես միշտ հասկացել եմ, որ դպրոցն ավարտելուց հետո ինքս պիտի հոգամ իմ կարիքները»,- հիշում է նա։
Դպրոցն ավարտելուց հետո Մացուբարան աշխատանքի է ընդունվել գործարան՝ ամսական 180 հազար իեն աշխատավարձով, այսինքն՝ մոտ 1600 դոլար։ Նա խստորեն վերահսկել է իր ծախսերը և մի քանի տարվա ընթացքում խնայել է մոտ 3 միլիոն իեն՝ մոտ 26․700 դոլար, որոնցով էլ գնել է ստուդիո-բնակարան։
Մացուբարան կարողացել է վաղաժամկետ մարել հիփոթեքը և հետագայում գնել ևս մի քանի բնակարան։ Ներկայումս նա ունի յոթ բնակարան Տոկիոյում և արվարձաններում, ինչպես նաև՝ բաժնետոմսեր և ներդրումային ֆոնդեր։
Չնայած իր կարողությանը՝ Մացուբարան ապրում է համեստ ու պարզ կյանքով՝ ապրում է էժան բնակարանում, ինքն է պատրաստում իր ուտելիքը և արդեն ավելի քան տասը տարի նոր հագուստ չի գնում։ Նա օգտագործում է սովորական սմարթֆոն և հիմնականում տեղափոխվում է հեծանվով։
Մացուբարան պլանավորում է թոշակի անցնել 60 տարեկանում։ Նրա նպատակն է ապրել լիարժեք կյանք՝ առանց իր հարստությունը ցուցադրելու։

56-летний японец Коити Мацубара зарабатывает около 30 миллионов иен в год (примерно 267 тысяч долларов) на недвижимости и инвестициях, однако по-прежнему не оставляет свою работу уборщиком. Об этом сообщает South China Morning Post.
По словам Мацубары, уборка помогает ему сохранять активность и здоровье. «Работа уборщиком — это не способ заработать деньги, а стремление оставаться активным», — говорит он.
Он убирает общественные пространства и занимается техническим обслуживанием многоквартирного дома в Токио, работая три дня в неделю по четыре часа в день.
Эта работа приносит ему около 100 тысяч иен в месяц (приблизительно 890 долларов), что значительно меньше среднего заработка в Токио — 350 тысяч иен (около 3125 долларов).
«Я всегда понимал, что после школы должен сам заботиться о себе», — вспоминает он.
После окончания школы Мацубара устроился на завод с зарплатой 180 тысяч иен (около 1600 долларов). Строго контролируя расходы, он смог накопить около 3 миллионов иен (примерно 26 700 долларов), на которые купил свою первую квартиру-студию.
Позже он досрочно выплатил ипотеку и приобрёл ещё несколько квартир. Сейчас Мацубара владеет семью квартирами в Токио и пригородах, а также акциями и инвестиционными фондами.
Несмотря на своё состояние, Мацубара ведёт скромный и простой образ жизни: живёт в недорогой квартире, сам готовит еду и уже более десяти лет не покупает новую одежду. Он пользуется обычным смартфоном и передвигается в основном на велосипеде.
Мацубара планирует выйти на пенсию в 60 лет. Его цель — жить полноценной жизнью, не выставляя своё богатство напоказ.