Իտալացի դերասանուհի Կլաուդիա Կարդինալեն, որի իրական անունը Կլոդ Ժոզեֆինա Ռոզ Կարդինալե է, մահացել է 88 տարեկան հասակում, հաղորդում է ANSA-ն։
Նրա գործակալ Լորան Սամրին Corriere della Sera-ին ասել է, որ դերասանուհին մահացել է իր երեխաներով շրջապատված՝ Փարիզի մոտ գտնվող Նեմուրում, որտեղ նա ապրել է իր կյանքի վերջին տարիներին։
Թունիսում ծնված ֆրանսա-իտալացի դերասանուհին նկարահանվել է ավելի քան 150 ֆիլմերում և եղել է լեգենդար ռեժիսորներ Ֆեդերիկո Ֆելինիի և Լուկինո Վիսկոնտիի մուսան։
Իտալիայի մշակույթի նախարար Ալեսանդրո Ջուլիոն Կարդինալեին անվանել է «բոլոր ժամանակների մեծագույն իտալացի դերասանուհիներից մեկը»։
Կլաուդիա Կարդինալեն ծնվել է 1938 թվականի ապրիլի 15-ին՝ Թունիսի մոտ գտնվող Լա Գուլետում: 17 տարեկանում նա հաղթել է գեղեցկության մրցույթում և ճանաչվել է «Թունիսի ամենագեղեցիկ իտալուհին» և մասնակցել Վենետիկի կինոփառատոնին: Այնտեղ նա գրավել է մի քանի ռեժիսորների ուշադրությունը:
1960-ականների սկզբին Վիսկոնտին նկարահանել է Կարդինալեին «Ռոկկոն և նրա եղբայրները» և «Ընձառյուծը» ֆիլմերում: Դերասանուհին նաև կինեմատոգրաֆիայի պատմություն է մտել Սերջիո Լեոնեի 1969 թվականի դասական «Մի անգամ Արևմուտքում» ֆիլմից: Ամերիկյան հանդիսատեսը նրան հիմնականում ճանաչել է «Վարդագույն հովազ» ֆիլմից:
Կլաուդիա Կարդինալեն 1993 թվականին Վենետիկում արժանացել է «Ոսկե առյուծի», իսկ 2002 թվականին Բեռլինում՝ «Ոսկե արջ» մրցանակին:

Claudia Cardinale has passed away
Italian actress Claudia Cardinale, whose real name was Claude Josephine Rose Cardinale, has passed away at the age of 88, according to ANSA.
Her agent, Laurent Samri, told Corriere della Sera that the actress died surrounded by her children in Nemours, near Paris, where she lived in the last years of her life.
The Tunisian-born French-Italian actress starred in more than 150 films and was the muse of legendary directors Federico Fellini and Luchino Visconti.
Italian Culture Minister Alessandro Giulio Cardinale called her "one of the greatest Italian actresses of all time."
Claudia Cardinale was born on April 15, 1938, in La Goulette, near Tunis. At the age of 17, she won a beauty contest and was recognized as the "Most Beautiful Italian Woman in Tunisia" and participated in the Venice Film Festival. There, she attracted the attention of several directors.
In the early 1960s, Visconti cast Cardinale in the films "Rocco and His Brothers" and "The Leopard". The actress also entered the history of cinema with Sergio Leone's 1969 classic "Once Upon a Time in the West". American audiences mainly recognized her from the film "The Pink Panther".