Օսկարակիր դերասանուհի Անջելինա Ջոլին հայտարարել է, որ այլևս չի ճանաչում Ամերիկան՝ խոսքի ազատության նկատմամբ աճող սպառնալիքների պատճառով. «Ամեն բան, որ բաժանում կամ սահմանափակում է անձնական արտահայտությունն ու ազատությունը, կարծում եմ, չափազանց վտանգավոր է», – ասել է նա։
Հայտարարությունը հնչել է Իսպանիայի Սան Սեբաստիանի կինոփառատոնում, որտեղ լրագրողը հարցրել է, թե նա ինչից է վախենում․ «Սա շատ բարդ հարց է։ Ես սիրում եմ իմ երկիրը, բայց այս պահին ես այն չեմ ճանաչում։ Իմ կյանքը միշտ եղել է միջազգային՝ ընտանիքս, ընկերներս, աշխարհայացքս։ Ամեն ինչ, որը բաժանում է կամ սահմանափակում մարդկանց ազատությունը, վտանգավոր է։ Այսօր շատ ծանր ժամանակներում ենք ապրում»։
Նրա խոսքերը հնչել են այն բանից հետո, երբ ABC-ն և Disney-ն անժամկետ դադարեցրին Ջիմի Կիմելի շոուն, ինչը մեծ քննադատության արժանացավ հոլիվուդյան աստղերի կողմից։ Դիսնեյի հայտնի դեմքերից և այլ աստղերից շատերը՝ Պեդրո Պասկալը, Օլիվիա Ռոդրիգոն, Մարկ Ռուֆֆալոն, հանդես են եկել քննադատությամբ և պաշտպանել Կիմելի խոսքի ազատությունը։
Մարկ Ռուֆֆալոն հայտարարել է, եթե Disney-ը վերջնականապես չեղարկի շոուն, նրա բաժնետոմսերը կընկնեն։ Disney-ը չի ցանկանում դառնալ այն ընկերությունը, որ կոտրեց Ամերիկայի ողնաշարը»։ Տատիանա Մասլանին կոչ է արել իր հետևորդներին՝ դադարեցնել Disney+ բաժանորդագրությունները։

Oscar-winning actress Angelina Jolie has announced that she no longer recognizes America due to growing threats to freedom of expression. "Anything that divides or restricts personal expression and freedom, I think, is hazardous," she said.
The statement was made at the San Sebastian Film Festival in Spain, where a reporter asked her what she was afraid of. "This is a tough question. I love my country, but at the moment I don't recognize it. My life has always been international – my family, my friends, my worldview. Anything that divides or restricts people's freedom is dangerous. We live in challenging times today."
Her words came after ABC and Disney indefinitely suspended the Jimmy Kimmel show, which drew widespread criticism from Hollywood stars. Many Disney celebrities and other stars, including Pedro Pascal, Olivia Rodrigo, and Mark Ruffalo, have come out in support of Kimmel's right to free speech.
Mark Ruffalo said that if Disney cancels the show, its stock will plummet. "Disney doesn't want to be the company that broke America's backbone." Tatiana Maslany urged her followers to cancel their Disney+ subscriptions.