NASA-ն հայտարարել է, որ հաստատված էկզոմոլորակների թիվը անցել է 6000-ը. սա աստղագետների համար պատմական պահ է։
30 տարի առաջ շվեցարացի գիտնականներ Միշել Մայորը և Դիդյե Քելոն հայտնաբերեցին առաջին «տաք Յուպիտերը»՝ 51 Pegasi b-ն։
Այդ գազային հսկան, որը Յուպիտերից կիսով չափ փոքր է, իր մայր աստղի շուրջ պտտվում է ընդամենը 4,2 օրում։ Համեմատության համար գիտնականները նշում են՝ Մերկուրին, որն ինքնին շատ տաք մոլորակ է, Արեգակի շուրջ պտտվում է 88 օրում։ NASA-ի տվյալներով՝ հաստատված էկզոմոլորակները հաշվառվում են աստիճանաբար, և դրանց հաշվարկը պահպանում է արտագալակտիկ մոլորակների գիտական ինստիտուտը (Pasadena, California)։ Այս պահին ևս 8000 թեկնածու մոլորակ սպասում է հաստատման։

NASA has announced that the number of confirmed exoplanets has passed 6,000, a historic milestone for astronomers.
Thirty years ago, Swiss scientists Michel Mayor and Didier Queloz discovered the first “hot Jupiter,” 51 Pegasi b.
This gas giant, which is half the size of Jupiter, orbits its parent star in just 4.2 days. For comparison, scientists note that Mercury, itself a very hot planet, orbits the Sun in 88 days. According to NASA, the number of confirmed exoplanets is gradually increasing, and this count is maintained by the Exoplanet Science Institute (Pasadena, California). At the moment, another 8,000 planet candidates are waiting for confirmation.