«Ֆեյսբուքի», «Ինստագրամի» և «Վոթսափի» սեփականատեր Meta-ն իր ամենամյա Meta Connect համաժողովում ներկայացրել է նոր սերնդի խելացի ակնոց, որը աշխատում է արհեստական բանականությամբ։
Մարկ Ցուկերբերգը, բեմ բարձրանալով Կալիֆորնիայում գտնվող ընկերության գլխամասում, հայտարարել է աշխարհահռչակ Ray-Ban և Oakley բրենդների հետ համագործակցության մասին։ Նորույթներից մեկը Meta Ray-Ban Display մոդելն է՝ բարձր լուծաչափով ներկառուցված էկրանով, որը թույլ է տալիս օգտատերերին տեսազանգեր կատարել և հաղորդագրություններ ստանալ անմիջապես ակնոցի միջով։ Այն ունի նաև 12 մեգապիքսելանոց տեսախցիկ։ Բացի այդ, ներկայացվել է նեյրո-թևնոց, որը աշխատում է ակնոցների հետ զուգահեռ՝ հնարավորություն տալով պարզ ձեռքի շարժումներով ուղարկել հաղորդագրություններ կամ կատարել այլ գործողություններ։
Meta-ի բիզնես հաջողությունները ստվերվում են հասարակական ճնշումներով։ Նյու Յորքում՝ ընկերության կենտրոնի դիմաց, հավաքվել էին ծնողներ և ակտիվիստներ՝ պահանջելով երեխաների ավելի խիստ պաշտպանություն սոցիալական ցանցերում։ Մի քանի օր առաջ ԱՄՆ Սենատում նախկին աշխատակիցները վկայեցին, որ Meta-ն թաքցնում է հնարավոր վնասները, որոնք կարող են առաջանալ երեխաների համար VR արտադրանքներից։ Ընկերությունը բոլոր մեղադրանքները անվանել է «անհեթեթ»։

Meta, the owner of Facebook, Instagram, and WhatsApp, has unveiled a new generation of smart glasses powered by artificial intelligence at its annual Meta Connect conference.
Mark Zuckerberg, taking the stage at the company’s headquarters in California, announced a partnership with world-famous brands Ray-Ban and Oakley. One of the new models is the Meta Ray-Ban Display model, with a high-resolution built-in screen that allows users to make video calls and receive messages directly through the glasses. It also has a 12-megapixel camera. In addition, a neuro-bracelet was introduced that works in conjunction with the glasses, allowing you to send messages or perform other actions with simple hand movements.
Meta’s business successes are overshadowed by public pressure. Parents and activists gathered in front of the company’s headquarters in New York to demand stricter protection for children on social networks. A few days ago, former employees testified in the US Senate that Meta hid potential harms that could arise from VR products for children. The company called all the allegations “absurd.”