ԱՄՆ կառավարությունը հաստատել է TikTok-ի վաճառքի շրջանակային համաձայնագիրը՝ նախատեսելով, որ հավելվածը կգնի ամերիկյան ներդրողների խումբը, իսկ Չինաստանում հիմնված տիրոջ՝ ByteDance-ի առջև կմնա որոշակի սեփականություն։ Այն, ինչ հատկապես ուշագրավ է՝ ալգորիթմը, որը վերահսկում է օգտատերերի փորձը TikTok-ում, կմնա ByteDance-ի վերահսկողության տակ։ Նոր ամերիկյան սուբյեկտում ներդրողները կպահեն մոտ 80%-ը, իսկ խորհրդում դոմինանտ դիրք կունենան ամերիկացիները, մի անդամը կընտրվի ԱՄՆ կառավարության կողմից:
Հաղորդումներ են հայտնվել, որ նոր TikTok-ի վաճառքի գործարքում հնարավոր է՝ ընդգրկվի Oracle-ը, որպես հիմնական գործընկեր։ Ընկերությունը ԱՄՆ-ում երկար ժամանակ կապվել է TikTok-ի հետ՝ աջակցելով տվյալների տարանջատման ծրագրին։ Վերջնական պայմանավորվածությունը կարող է այնպիսին լինել, որ պլատֆորմը գնի ամերիկյան կոնսորցիումը, որը կկառուցվի Oracle-ի, Blackrock-ի և Andreesen Horowitz-ի մասնակցությամբ։
Օգտատերերի համար հավելվածը, ըստ երևույթին, չի փոխվի․ նրանք կշարունակեն օգտվել TikTok-ի անսպառ տեսահոլովակների բաշխման համակարգից՝ առանց որևէ խափանման։ Թրամփը, որը նախկինում կոչ էր անում արգելել TikTok-ը, հիմա փոխել է դիրքորոշումը և թույլ է տալիս հավելվածին շարունակել աշխատանքը ԱՄՆ-ում:
Հիշեցնենք, որ 2024-ի ապրիլին ընդունված օրենքը արգելում էր TikTok-ը ԱՄՆ-ում, եթե չինական ByteDance-ը չվաճառեր իր ամերիկյան բաժինը: ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը նշում է, որ TikTok-ը «ազգային անվտանգության մեծ սպառնալիք է» ամերիկյան օգտատերերի տվյալներին հասանելիության պատճառով:

TikTok will remain the same in the US, renting an algorithm from China
The US government has approved a framework agreement for the sale of TikTok, under which the app will be purchased by a group of American investors, with some ownership retained by China-based owner ByteDance. What is particularly noteworthy is that the algorithm that controls the user experience on TikTok will remain under the control of ByteDance. Investors in the new US entity will hold about 80% of the shares, and the board will be dominated by Americans, with one member selected by the US government.
There have been reports that the new TikTok sale deal could include Oracle as a major partner. The company has long been in contact with TikTok in the US, supporting its data separation program. The final deal could see the platform purchased by an American consortium, which will be built with the participation of Oracle, BlackRock, and Andreesen Horowitz.
For users, the app itself will likely remain unchanged: they will continue to use TikTok’s endless video distribution system without any disruption. Trump, who previously called for a ban on TikTok, has now reversed his position and is allowing the app to continue operating in the US.
Recall that the law passed in April 2024 would have banned TikTok in the US if China’s ByteDance had not sold its American stake. The US Department of Justice says that TikTok “poses a serious threat to national security” due to its access to American users’ data.