NASA-ն պատրաստվում է առաջիկա տարիներին մարդկանց նորից ուղարկել Լուսին։ Բայց գործակալության հիմնական նպատակը միայն լուսնային քայլարշավը չէ․ նրանք ուզում են սովորել ապրել և աշխատել Երկրից դուրս՝ ուրիշ մոլորակներում, հատկապես՝ Մարսում։
Այս մասին սեպտեմբերի 10-ին կայացած «Արտեմիս 4» ծրագրի վայրէջքի վայրերի ընտրության գիտական աշխատաժողովում ասել է NASA-ի գլխավոր հետազոտող գիտնական Ջեյքոբ Բլիչերը։ Նա ընդգծել է, որ Արտեմիս ծրագիրը այլ ուղղությամբ է գնում, քան 1960-70-ականների «Ապոլոն»-ը, որի ժամանակ աստղագնացները Լուսնի վրա մնում էին ընդամենը 2-3 օր։ Հիմա նպատակը շատ ավելի երկար մնալն է և սովորելը, թե ինչպես գոյատևել Երկրից հեռու։ NASA-ն արդեն ուսումնասիրում է Լուսնի հարավային բևեռը, որտեղ սպասվում է «Արտեմիս 4»-ի վայրէջքը։
Ըստ ծրագրի՝ «Արտեմիս 4»-ի անձնակազմը վեց օր կանցկացնի Լուսնի մակերևույթին։ Նրանք կնմուշառեն հողը, կկատարեն չորս լուսնային քայլարշավ (մինչև 2 կմ հեռավորության վրա), կկատարեն գիտական դիտարկումներ և ետ կբերեն արժեքավոր նյութեր։ Այսպիսով, NASA-ն Լուսինը չի դիտարկում որպես վերջնակետ, այլ՝ որպես հարավային ճամփորդության հարթակ դեպի Մարս։

NASA is planning to send humans back to the Moon in the coming years. But the agency's primary goal is not just a moonwalk: they want to learn how to live and work beyond Earth, on other planets, especially Mars.
This was stated by NASA's chief research scientist, Jacob Bleicher, at the Artemis 4 landing site selection scientific workshop held on September 10. He emphasized that the Artemis program is going in a different direction than the Apollo missions of the 1960s and 1970s, when astronauts stayed on the Moon for only 2-3 days. Now the goal is to wait much longer and learn how to survive far from Earth. NASA is already studying the south pole of the Moon, where Artemis 4 is expected to land.
According to the program, the Artemis 4 crew will spend six days on the lunar surface. They will sample the soil, conduct four lunar walks (up to 2 km away), make scientific observations, and bring back valuable materials. Thus, NASA does not view the Moon as an endpoint, but rather as a southern gateway to Mars.