ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Coca-Cola ընկերությունը համաձայնել է իր նախաձեռնած քննարկումներից հետո ԱՄՆ-ում արտադրվող իր ըմպելիքներում օգտագործել իրական շաքարեղեգի շաքար. գրում է Reuters-ը։
«Ես խոսել եմ Coca-Cola-ի հետ՝ ԱՄՆ-ում իրական շաքարեղեգի շաքար օգտագործելու հարցով, և նրանք համաձայնել են։ Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր պատասխանատուներին», -գրել է Թրամփը Truth Social հարթակում։
Ընկերության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ Coca-Cola-ն շուտով կհրապարակի նոր արտադրանքների մանրամասները՝ հավելելով, որ ընկերությունը գնահատում է Թրամփի ոգևորությունը։
Ներկայումս ԱՄՆ-ի շուկայի համար արտադրվող Coca-Cola-ի քաղցրությունն ապահովում է բարձր ֆրուկտոզային եգիպտացորենի օշարակը, իսկ այլ երկրներում, օրինակ՝ Մեքսիկայում, օգտագործվում է շաքարեղեգի շաքար։
Թրամփի վարչակազմի՝ «Ամերիկան դարձնենք առողջ» (Make America Healthy Again - MAHA) նախաձեռնությունը, որի հիմքում ընկած է առողջապահության քարտուղար Ռոբերտ Ֆ. Քենեդի կրտսերի ղեկավարը շարժումը, մղում է սննդի արտադրողներին փոխել բաղադրությունները՝ հեռացնելով արհեստական ներկանյութերը և վնասակար հավելանյութերը։

US President Donald Trump announced that the Coca-Cola Company has agreed to use real cane sugar in its drinks produced in the United States, following discussions initiated by him, according to Reuters.
"I have spoken with Coca-Cola about using real cane sugar in the United States, and they have agreed. Thank you to all those responsible," Trump wrote on the Truth Social platform.
A company representative stated that Coca-Cola will soon release details of the new products, noting that the company appreciates Trump's enthusiasm.
Currently, Coca-Cola products for the US market are sweetened with high-fructose corn syrup, whereas in other countries, such as Mexico, cane sugar is used.
The Trump administration's "Make America Healthy Again (MAHA)" initiative, which is based on Health Secretary Robert F. The movement, led by Kennedy Jr., is urging food manufacturers to reformulate their products, removing artificial colors and harmful additives.