Հակաիսրայելական սկանդալ BBC-ի ուղիղ եթերում
ՄԹ վարչապետ Քիր Սթարմերը միացել է Bob Vylan պանկ-դուետի՝ Glastonbury երաժշտական փառատոնի ժամանակ հակաիսրայելական հայտարարությունների համար քննադատություններին։
Փառատոնի ընթացքում դուետի վոկալիստը բեմից բղավել է. «Մահ, մահ ՑԱԽԱԼ-ին»։ Սա մեծ աղմուկ է բարձրացրել ինչպես հասարակական, այնպես էլ քաղաքական շրջանակներում։
ՄԹ վարչապետը կոչ է արել BBC-ին պարզաբանել, թե ինչպես է նման հայտարարությունը հայտնվել եթերում, և ինչու չի ընդհատվել ուղիղ հեռարձակումը։
BBC-ն արդեն հանդես է եկել պաշտոնական հայտարարությամբ՝ ընդունելով, որ պետք է անհապաղ արձագանքեր և դադարեցներ հեռարձակումը։
Քիր Սթարմերը, մեկնաբանելով իրավիճակը The Telegraph-ին, նշել է․ «Այդպիսի ահաբեկչական և ատելությամբ լեցուն հռետորաբանությունը որևէ արդարացում չունի»։

UK Prime Minister Keir Starmer has joined the criticism of punk duo Bob Vylan for their anti-Israeli statements at the Glastonbury music festival.
During the festival, the duo's vocalist shouted from the stage: "Death, death to the IDF." This sparked a significant uproar in both the public and political spheres.
The UK Prime Minister called on the BBC to explain how such a statement had appeared on air and why the live broadcast had not been interrupted.
The BBC has already issued an official statement, admitting that it should have reacted immediately and stopped the broadcast.
Keir Starmer, commenting on the situation to The Telegraph, noted, "Such terrorist and hate-filled rhetoric has no justification."