Աշխարհում կգրանցվի առնվազն 1 տարվա ռեկորդային բարձր ջերմաստիճան. WMO
Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության (WMO) նոր զեկույցի համաձայն՝ առաջիկա հինգ տարիներին 80 տոկոս հավանականությամբ աշխարհում կգրանցվի առնվազն մեկ տարվա ռեկորդային բարձր ջերմաստիճան։ Սա նշանակում է, որ կաճի երաշտների, հեղեղումների և անտառային հրդեհների վտանգը։
Առաջին անգամ տվյալները ցույց են տվել, որ կա փոքր, բայց կարևոր հավանականություն, որ մինչև 2030 թվականը կլինի մի տարի, երբ միջին ջերմաստիճանը 2°C-ով ավելի բարձր կլինի, քան նախաարդյունաբերական շրջանում։
Զեկույցում նշվում է, որ վերջին տասը տարիներն ամենաշոգն են պատմության մեջ։ Նավթի, գազի, ածուխի և ծառերի այրումը չդադարեցնելու պատճառով վտանգի տակ է մարդկության առողջությունը, տնտեսությունները և բնությունը։
Զեկույցը հիմնված է կարճաժամկետ եղանակային տվյալների և երկարաժամկետ կլիմայական կանխատեսումների վրա։ Ըստ դրա՝ 2025-2029 թվականներին հնգամյա միջին ջերմաստիճանը 70 տոկոս հավանականությամբ կգերազանցի 1.5°C-ը՝ համեմատած նախաարդյունաբերական ժամանակաշրջանի հետ։ Սա աշխարհը մոտեցնում է Փարիզի համաձայնագրի ամենահավակնոտ նպատակի խախտմանը, թեև այդ նպատակը հաշվվում է 20-ամյա միջինով։

World to experience record high temperatures for at least 1 year. WMO
According to a new report from the World Meteorological Organization (WMO), there is an 80 percent chance that the world will experience at least one year of record-breaking temperatures in the next five years. This means that the risk of droughts, floods, and wildfires will increase.
For the first time, data has shown a small but significant chance that by 2030, there will be a year when the average temperature will be 2°C higher than pre-industrial levels.
The report says that the past ten years have been the hottest on record. The continued burning of oil, gas, coal, and trees is threatening human health, economies, and nature.
The report is based on short-term weather data and long-term climate projections. It says that the five-year average temperature between 2025 and 2029 has a 70 percent chance of exceeding 1.5°C above pre-industrial levels. This brings the world closer to breaching the most ambitious goal of the Paris Agreement, although that goal is calculated as a 20-year average.