Ջեննիֆեր Լոպեսը մեղադրվում է իր իսկ լուսանկարները առանց թույլտվության հրապարակելու մեջ
Հայտնի երգչուհի Ջեննիֆեր Լոպեսը դարձել է հեղինակային իրավունքի խախտման հետ կապված դատական հայցի պատասխանող։ Նրան մեղադրում են առանց համապատասխան թույլտվության պապարացիների կողմից արված իր լուսանկարները հրապարակելու մեջ։ Ինչպես հաղորդում է Billboard-ը, հայցը ներկայացրել են լուսանկարիչ Էդվին Բլանկոն և BackGrid լուսանկարիչ գործակալությունը։
Խոսքը երկու լուսանկարի մասին է, որոնք արվել են այս տարվա հունվարի 4-ին՝ «Ոսկե գլոբուս» մրցանակաբաշխությունից առաջ կազմակերպված երեկույթի ժամանակ։ Ըստ հայցվորների փաստաբան Պիտեր Պերկովսկու՝ Ջեննիֆեր Լոպեսը այդ լուսանկարները հրապարակել է իր Instagram և X սոցիալական ցանցերում հաջորդ օրը՝ հունվարի 5-ին։ Դրանց տարածումը, ըստ իրավաբանի, մեծ արձագանք է գտել ինչպես երկրպագուների, այնպես էլ նորաձևության բրենդների կողմից, այդ թվում՝ արհեստական մորթուց պատրաստված վերարկուի դիզայների։
Իրավաբանի խոսքով՝ լուսանկարները օգտագործվել են ինքնագովազդի և կոմերցիոն նպատակներով, ինչը խախտում է հեղինակային իրավունքի օրենքները։ Հայցվորները կապ են հաստատել Լոպեսի թիմի հետ, և ըստ փաստաբանի՝ կողմերը նախապես համաձայնության են եկել փոխհատուցման հարցում, սակայն երգչուհին չի ստորագրել համաձայնագիրը և չի կատարել վճարումը։
Պերկովսկին նշել է, որ Ջեննիֆեր Լոպեսը բավականին լավ տեղյակ է հեղինակային իրավունքի սահմանափակումներից, քանի որ դեռ 2019 թվականին նրան արդեն մեղադրել էին նմանատիպ խախտման մեջ։
Եթե դատարանը ճանաչի Լոպեսի մեղավորությունը, ապա լուսանկարիչը և BackGrid գործակալությունը կարող են ստանալ մինչև 150 հազար դոլարի փոխհատուցում։

Дженнифер Лопес обвиняют в публикации собственных фотографий без разрешения
Известная певица Дженнифер Лопес стала ответчиком по иску, связанному с нарушением авторских прав. Ее обвиняют в публикации фотографий, сделанных папарацци, без соответствующего разрешения. Как сообщает Billboard, иск подали фотограф Эдвин Бланко и агентство BackGrid.
Речь идет о двух фотографиях, сделанных 4 января этого года во время вечеринки перед церемонией «Золотой глобус». По словам адвоката истцов Питера Перковски, Дженнифер Лопес опубликовала эти снимки в своих аккаунтах в Instagram и X на следующий день, 5 января. По утверждению адвоката, публикация вызвала большой отклик как среди поклонников, так и среди модных брендов, включая дизайнера пальто из искусственного меха.
По словам адвоката, фотографии использовались для саморекламы и коммерческих целей, что нарушает законы об авторских правах. Истцы связались с командой Лопес, и, по словам Перковски, стороны предварительно договорились о компенсации, однако певица не подписала соглашение и не произвела оплату.
Перковски отметил, что Дженнифер Лопес достаточно хорошо осведомлена об ограничениях авторских прав, поскольку в 2019 году ее уже обвиняли в аналогичном нарушении.
Если суд признает вину Лопес, фотограф и агентство BackGrid могут получить компенсацию до 150 тысяч долларов.