«Մեռիր, իմ սեր». Կաննի պոտենցիալ հաղթողը և Օսկարի ֆավորիտը
Կաննի կինոփառատոնի հիմնական մրցութային ծրագրում ընդգրկված Լին Ռամզիի նոր ֆիլմը՝ «Մեռիր, իմ սերը» (Die, My Love), հրաշալի մեկնարկ է ունեցել փառատոնում՝ արժանանալով քննադատների բարձր գնահատականներին։ Հատկապես ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել գլխավոր դերակատար Ջենիֆեր Լոուրենսը, ում դերակատարման շուրջ արդեն խոսվում է հնարավոր «Օսկար» անվանակարգի մասին։
Ֆիլմում Լոուրենսն ու Ռոբերտ Փաթինսոնը մարմնավորում են ամուսինների, որոնք երեխայի ծնվելուց հետո տեղափոխվում են հեռավոր գյուղական տուն։ Լոուրենսը խաղում է Գրեյս անունով երիտասարդ մոր կերպարը, որի ետծննդաբերական դեպրեսիան վերածվում է խորը հոգեկան ճգնաժամի՝ ուղեկցվող մռայլ տեսիլքներով և հուզական անկայունությամբ։ Սցենարը հիմնված է արգենտինացի գրող Արիանա Հարվիչի համանուն վեպի վրա։
Դերասանուհու խոսքով՝ այս դերը եղել է իր համար բացառապես անձնական փորձառություն. «Ես ինքս էլ նոր մայր էի դարձել։ Ետծննդաբերական շրջանը շատ մեկուսացնող է»։
Ֆիլմը արդեն դարձել է փառատոնի ամենաշատ քննարկվող պրեմիերաներից մեկը։ Կինոնկարի ցուցադրման միջազգային իրավունքները ձեռք է բերել անկախ բովանդակությամբ զբաղվող Mubi ընկերությունը՝ շուրջ 24 միլիոն դոլարով։ Սա դարձել է Կաննի 2025-ի ամենախոշոր գործարքը։
Լոուրենսը նախկինում արդեն արժանացել է չորս «Օսկար» անվանակարգման, որոնցից՝ 2013թ․ «Արծաթե երանգի խաղամատյան» ֆիլմում՝ որպես հաղթող։ Դերասանուհին ընդգծել է, որ մայրությունը զգալիորեն փոխել է իրեն թե՛ անձնական, թե՛ ստեղծագործական առումներով։

Lynne Ramsay's new film Die, My Love, which is in the main competition program of the Cannes Film Festival, has had an excellent start at the festival, receiving high marks from critics. The spotlight is mainly on the leading actress Jennifer Lawrence, whose role is already being discussed for a possible Oscar nomination.
In the film, Lawrence and Robert Pattinson play a married couple who move to a remote country house after the birth of their child. Lawrence plays Grace, a young mother whose postpartum depression turns into a deep mental crisis, accompanied by dark visions and emotional instability. The script is based on the novel of the same name by Argentine writer Ariana Harwich.
The actress said this role was an incredibly personal experience for her: "I had just become a mother. The postpartum period is very isolating."
The film has already become one of the festival's most talked-about premieres. Independent content company Mubi acquired the international rights to the film for about $24 million, making this the largest deal of Cannes 2025.
Lawrence previously received four Oscar nominations, including the 2013 winner for the film Silver Linings Playbook. The actress emphasized that motherhood has significantly changed her both personally and creatively.